Cime 1 kvartál 2024

2023, konečně správný čas pro nákup nemovitosti?

Nový rok s sebou přináší řadu změn na realitním trhu. Ten podle odborníků vypadá po delší době o něco více optimisticky. Už nyní je vidět značné snižování cen. Především u rezidenčního bydlení. Pokud zvažujete nákup domu, nyní bude správná příležitost. Slevy se budou týkat především rezidenčního bydlení. Na druhou stranu vlastnické bydlení už není nutnost.

Zdá se, že po delší době bude vhodný čas na investování do nemovitostí. Už teď se odhaduje možnost dosáhnutí slev 10 %. Odborníci v průběhu roku ale očekávají až 15-20% snižování cen nemovitostí.

Nejznačnější slevy se podle všeho dotknout rezidenčního bydlení jako jsou domy a větší byty, směřované pro rodiny. „Většina rodinných domů není příliš likvidních kvůli nezájmu větších investorů a fondů a zároveň je o ně menší zájem na trhu pronájmů. Pro investory, kteří umí počkat do doby snížení úrokových sazeb, může jít o zajímavou investici, byť rizikovější,” vysvětluje Jan Večerka, zakladatel a CEO crowdfundingové platformy BrikkApp, https://brikkapp.com/cz.

Nemovitostní slevy ovšem nejsou jedinou možností, jak ušetřit. Tam, kde ceny nemovitostí neklesají, se developeři snaží nabídnout alespoň skryté slevy například na vybavení. Vhodnější doba se pro zájemce o investování už pár let nenaskytla, takže pokud mají volné peněžní prostředky a nepotřebují pomoc od banky, teď je čas začít.

Jan Večerka

Bydlení v podnájmu bude dále stoupat

Poptávka na hypotečním trhu se už nějakou dobu nepohla. Lidé v poslední době volí pro ně momentálně výhodnější alternativu, a to pronájem. „Dlouhodobě dochází k přehodnocování modelu nutnosti vlastnického bydlení vzhledem k vysokým cenám nemovitostí. Mnozí potenciální kupující si spočítají, že se jim vyplatí platit nájem a naspořené prostředky (min 10 % z ceny nemovitosti) raději investovat (třeba i do realit skrze nemovitostní crowdfunding) a jsou na tom finančně lépe,” popisuje Večerka.

Developeři a crowdfunding půjdou ruku v ruce

Nevýhodné bankovní financování se týká i developerů a z toho důvodu lze očekávat i jejich zájem o alternativní způsoby financování. Tím se rozšíří nabídka nových projektů, ale i příležitostí pro mikroinvestory. Úrok z alternativních investičních možností jako realitní crowdfunding má potenciál se dále navýšit tak, aby byl konkurenceschopný v časech vysokých úrokových sazeb. Navíc lze očekávat, že v příštích několika letech se investování pravděpodobně bude mnohem více orientovat na technologie a digitální investoři budou hledat nové způsoby, jak diverzifikovat svá portfolia. Automatizované obchodní nástroje budou rozšířenější a strategie založené na automatické diverzifikaci se stanou běžnou součástí rozhodování o investicích i pro retailové investory.

O BrikkApp

Realitní crowdfunding je skvělý nástroj, díky němuž mohou lidé využívat investiční příležitosti, které byly dříve přístupné pouze velmi bohatým jednotlivcům. BrikkApp umožňuje Investorům participovat na výnosů z realitních projektů z České republiky, Rakouska, Německa, Nizozemí, Velké Británie a Lotyšska. Výnos se obvykle pohybuje mezi 6 až 12 procenty. Výhodou realitního crowdfundingu je, že investice je kryta fyzickým aktivem, které má vždy hodnotu. Z tohoto důvodu je riziko absolutní ztráty vložené investice velmi nízké. Více na https://brikkapp.com/cz.