Komatsu potřebu bagr

Žďár n. S. chce začít stavět malé byty pro ekonomicky slabé lidi

Žďár nad Sázavou 3. února (ČTK) - Žďár nad Sázavou chce budovat malometrážní byty určené pro sociálně slabší obyvatele. Letos by měla začít stavba prvního domu se 17 byty, kde se bude platit podstatně nižší než komerční nájemné. Domácností, které mají o toto bydlení zájem, jsou řádově desítky, řekla dnes novinářům místostarostka Romana Bělohlávková (za KDU-ČSL).

"Už teď víme, že počet zájemců bude výrazně převyšovat počet těch 17 bytů v první etapě," uvedla. Místo pro stavbu má město v Sázavské ulici. "Předpokládaná doba doba realizace, to znamená od toho prvního kopnutí až po to, kdy se lidé budou moci stěhovat, je maximálně do tří let," řekla místostarostka.

Město předpokládá, že na stavbu sežene dotace. Použít na ni podle Bělohlávkové chce také polovinu ze 17 milionů Kč, které má uložené ve svém fondu bydlení. Radnice už také připravuje pravidla pro přidělování těchto sociálních bytů.

"Samozřejmě nám bude záležet na tom, aby tyto byty dostávali ti, kteří je potřebují, a ne ti, kteří by to například chápali jako určitou spekulaci," uvedla Bělohlávková. Nájemní smlouva bude na dva roky a podle aktuální situace domácnosti ji bude možné opakovaně prodlužovat.

Tyto byty by podle místostarostky mohly pomoci třeba rodinám, které sdílejí byt s prarodiči, samoživitelkám s dětmi, seniorům i mladým lidem. "Budeme se snažit, aby alespoň dva byty byly bezbariérové, to znamená, byty, které by mohly využít osoby se zdravotním postižením," uvedla.

Žďár nad Sázavou s 21.000 obyvateli podle dřívějších údajů spravuje okolo 550 bytů, včetně domů s pečovatelskou službou. Městu dřív patřilo podstatně víc bytů, ale před lety velkou část privatizovalo.