Master Therm tepelná čerpadla s.r.o

Potřebuji energetický štítek. Co všechno mě čeká?

Ačkoliv jsou energetické štítky (přesněji průkazy energetické náročnosti budovy – PENB) pro některé nemovitosti povinné již od 1. ledna 2013, spousta lidí se v této problematice stále příliš neorientuje a neví, co je při zařizování štítku vlastně čeká. Patříte mezi ně? Tento článek vám pomůže to změnit.

 

Kdo všechno musí mít štítek?

Nejprve si vlastně ujasněme, kdo všechno je od 1. ledna 2013 povinen PENB vlastnit. Jsou to majitelé novostaveb nebo čerstvě zrekonstruovaných budov, což je vlastně logické, protože v opačném případě by ani nedostali stavební povolení. Dále jsou to majitelé nemovitostí určených k prodeji či pronájmu – štítek po vás zřejmě bude vyžadovat sám kupující, ale příliš na to nespoléhejte. Zodpovědnost nesete vy. A do třetice PENB musí mít i ti, kteří pronajímají nebo prodávají ucelenou část budovy. Tedy např. byt nebo kancelář.

 

Kdo mi štítek vydá?

Povolení k vydávání PENB mají pouze energetičtí certifikovaní specialisté. Ty jmenuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, v Česku je jich něco přes tisíc a kompletní seznam všech najdete tady. Vždy se jedná o fyzické osoby, které složily předepsané zkoušky a obdržely od ministerstva osvědčení o způsobilosti zpracovávat štítky. Stačí si tedy jednoho specialistu vybrat, zavolat mu a domluvit si termín kontroly.

 

Připravte si co nejvíce dokladů

Jestliže chcete energetickému specialistovi co nejvíce ulehčit (a celý proces vydání štítku urychlit), připravte si projektovou dokumentaci své nemovitosti. Pokud ji nemáte nebo je zastaralá, nevadí. V takovém případě specialista váš dům zaměří. Dobré je poskytnout také jakékoliv podklady ke zdroji tepla, přípravě teplé vody, vzduchotechnice nebo chlazení. Platí tady, že čím více dokumentů poskytnete, tím lépe. Jejich absence není překážkou – specialista provede odborný odhad – ale celý proces se tím opět trošku pozdrží.

 

Co je vlastně výstupem?

Po získání všech potřebných dat energetický specialista za pomocí simulačního softwaru porovná vaši nemovitost s referenční budovou a na základě výsledku porovnání ji zařadí do příslušné energetické třídy ve škále A - G. Platí přitom, že A je nejhospodárnější, G naopak mimořádně nehospodárná. Vyjma splnění zákonné povinnosti tak díky energetickému štítku zjistíte také to, zda by nebylo vhodné investovat např. do zateplení či nových oken.