Cime 3 kvartal 2024

Veletrh RAIL BUSINESS DAYS 2024 meziročně opět narostl, letošní návštěvnost se zastavila na rekordním čísle 11 344

Mezinárodní železniční veletrh a konference RAIL BUSINESS DAYS se letos již podruhé konal v ostravském Trojhalí Karolina, a to ve dnech 11.–13. června. Za tři dny jej navštívilo 11 344 železničních odborníku, nadšenců a studentů, toto číslo tak překonalo dosavadní rekord z roku 2022 v Brně s vystavenou jednotkou TGV.

VELETRH

V areálu se představilo návštěvníkům 130 vystavovatelů z tuzemska i ze zahraničí, což je s návštěvností další dosavadní rekord veletrhu. Poprvé se také expozice rozrostla i do druhé výstavní haly.

Mezi vystavovateli byla řada firem na ostravském veletrhu vůbec poprvé, nechyběly však již tradiční vystavovatelé, mezi které lze zajisté počítat Správu železnic, České dráhy, AŽD, ČD Cargo nebo výrobce kolejových vozidel jako Škoda Group, Stadler, Pesa a Alstom.

Kompletní seznam vystavovatelů je stále k dispozici zde.

Na kolejišti se pak letos sešlo 14 kolejových vozidel. O největší tahák svedla pomyslný souboj moderní elektrická jednotka RegioPanter osazená bateriemi a historický unikát z roku 1936 s názvem Slovenská strela. Ani ostatní vozidla však neušla pozornosti návštěvníků, k vidění tak byla jednotka EMU FLIRT, podbíječka UNIMAT DYNAMIC, lokomotivy 383 Vectron, Traxx3, EffiShunter 1000 nebo DualShunter. Nechyběla ani vozidla Správy železnic pro inspekci a měření kolejí, letos byla možnost nahlédnout do měřícího vozu FST4 nebo do nového vozidla pro inspekci a opravu trakčního vedení s názvem MTW 100.

KONFERENCE

11. 6.
I letos se konala první veletržní den již tradiční doprovodná konference o jejíž zahájení se již potřetí postaral ministr dopravy Martin Kupka společně s Radkem Podstawkou, náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu. Tuto dvojici doplnil Jiří Svoboda (generální ředitel Správy železnic), Michal Krapinec (generální ředitel Českých drah) a Zdeněk Chrdle (generální ředitel společnosti AŽD Praha). Hlavním tématem se bezpochyby stal provoz vozidel s alternativním pohonem v ČR, neboť na přilehlém kolejišti se nacházela vystavená jednotka RegioPanter osazená bateriemi. Mezi další témata patřila například energetika v návaznosti na železnici nebo příprava vysokorychlostních tratí.12. 6.

Druhý veletržní den odstartovala v konferenčním depu prezentace společnosti Hexagon na téma 3D digitální reality a představení polské divize ČD Cargo. Následně byla opět na programu konference, která se tentokrát věnovala z větší části zástupcům polských firem, neboť letošní ročník byl věnován právě partnerské zemi Polsko. V rámci dne se také uskutečnilo setkání primátora Ostravy Jana Dohnala a Jarosława Makowskeho, náměstka primátora města Katowice.

STUDENTSKÝ DEN

O další premiéru se postaral studentský den 13.6. s doprovodnou mini-konferencí. Od začátku existence RBD mají studenti na veletrh vstup zdarma, letos byl však studentům a jejich zapojení do pracovního života věnován celý den. V rámci konference představili společnosti například své studentské programy a možnosti uplatnění. Stejně tak představili zástupci univerzit možnosti studia v rámci dopravních oborů.

Projekt je podporován z dotace Moravskoslezského kraje a města Ostravy.

Velké poděkování patří i všem partnerům RBD 2024, jejich kompletní výčet je k dispozici na www.railbusinessdays.cz v sekci partneři. Příští ročník veletrhu se bude konat ve dnech 10.-12. června 2025 opět v Trojhalí Karolina v Ostravě.