Cime 3 kvartal 2024

Ve Žďáru n. S. začne za rok přestavba čistírny vody za 232 mil. Kč

Žďár nad Sázavou 11. listopadu (ČTK) - Přestavba čistírny odpadních vod ve Žďáru nad Sázavou by měla začít příští rok. Umožní to dotace, již na tuto investici za 232 milionů korun získal Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko ze Státního fondu životního prostředí. Novinářům to dnes řekl Radek Zlesák, žďárský radní a místopředseda předsednictva svazku. Uvedl, že projekt podstatně přispěje k zvýšení kvality vody v řece Sázavě.

"V příštím roce by se mělo kopnout do země s tím, že realizace bude trvat zhruba dva roky," uvedl Zlesák. Čistírna teď například nedokáže pojmout všechnu odpadní vodu při deštích. Po modernizaci dokáže vyčistit víc vody, zvýší se také kvalita čištění splašků. "Takže potom, co bude vtékat do Sázavy za čistírnou, tak to bude de facto čistá voda," uvedl.

Čistírna byla podle dřívějších informací města postavená počátkem 70. let minulého století, modernizovaná byla v roce 1997. Kromě jednadvacetitisícového Žďáru nad Sázavou slouží některým okolním vsím.

Svazek obcí, jehož je město členem, připravoval podle Zlesáka projekt další modernizace čistírny dva roky. Státní fond na něj slíbil 147,9 milionu Kč, žďárští radní se už dřív dohodli na příspěvku do 40 milionů. Podobnou částkou by měl přispět svazek. "Je to investice desetiletí, takže já věřím, že ta dohoda bude rychle na stole," řekl Zlesák.

Mezi aktivity směřující k čisté Sázavě podle Zlesáka patří mapování lokalit, kde se splašky pořád vypouští do řeky, a jejich napojování na kanalizaci. "Přesto, že Žďár má velmi robustní kanalizační systém, tak historicky máme pár míst, ze kterých nám vytékají splašky do Sázavy," uvedl. Jedno takové místo bylo odstraněné u fotbalového stadionu. Pod Pilskou nádrží byla kdysi kanalizace postavená v akci Z a není k ní dostatečná dokumentace.