Cime 3 kvartal 2024

V pražských Běchovicích vznikne náměstí za 100 milionů korun

Praha (ČTK) - Pražské Běchovice plánuji vybudovat náměstí, které městské části na východě metropole zatím schází. Radnice již má projekt se stavebním povolením a vypsala tendr na stavební firmu. ČTK to řekl starosta Běchovic Ondřej Martan (ODS), podle kterého by stavba měla začít nejpozději v červnu a trvat jeden a půl až dva roky. Náklady radnice odhaduje na zhruba 100 milionů korun, polovinu chce získat z evropských peněz.

Náměstí vznikne v centru městské části vedle Požárního rybníka, který vznikl přeměnou bývalé požární nádrže. Podle Martana se jedná o pozemky bývalé skládky, kterou bude nutné při budování náměstí odtěžit. I z toho titulu radnice žádá o evropskou dotaci, kromě toho již na stavbu získala také peníze od hlavního města. Starosta dodal, že s ohledem na počet do tendru přihlášených firem doufá v nižší cenu, než je odhad.

Náměstí o rozloze asi 2500 metrů čtverečních bude pokryto žulovou dlažbou s většími spáry umožňujícími vsakování dešťové vody. "Součástí náměstí budou i poměrně velké výsadby vzrostlých stromů," řekl Martan. Pro jejich závlahu se počítá také s vybudováním nádrží na dešťovou vodu. Náměstí bude přirozeně navazovat na rybník a pobytové molo, které na něm v minulosti nechala radnice postavit.

Výrazným prvkem prostranství bude nová ekumenická kaple. "V Běchovicích nám zatím schází takováto forma duchovního místa," řekl starosta. Autorem projektu náměstí je architekt Ondřej Tomek, který pro radnici vytvořil i návrh nedaleké zbrojnice dobrovolných hasičů.

Běchovice mají zhruba 2400 obyvatel a nacházejí se na východě metropole mezi Újezdem nad Lesy a Dolními Počernicemi. Městskou část protíná frekventovaná Českobrodská ulice a nachází se v ní dvě železniční stanice.