Komatsu potřebu bagr

V pisárecké vozovně se začne příští rok stavět nová tramvajová smyčka

Brno 8. prosince (ČTK) - V areálu pisárecké vozovny brněnského dopravního podniku se začne ve druhé polovině příštího roku stavět tramvajová smyčka, která po desetiletích umožní vjet do vozovny nejen od Mendlova náměstí, ale i od Bystrce. Bude se stavět netypicky na mostní konstrukci, řekl dnes na tiskové konferenci generální ředitel Miloš Havránek. Náklady na stavbu jsou 482 milionů korun.

Smyčka bude základem budoucího dopravního uzlu, od kterého má vyjíždět i lanovka k bohunické nemocnici a bude u ní stát multifunkční sportovní hala. Na stavbu lanovky zatím nejsou peníze, uvedl Havránek.

"Na stavbu smyčky nám dá peníze město a věříme, že bychom mohli stavbu zpětně refinancovat z evropských zdrojů, jako se nám to podařilo při předešlých etapách přestavby pisárecké vozovny," řekl Havránek. Díky nové smyčce už nebudou muset tramvaje jedoucí od Bystrce do vozovny zajíždět až na Mendlovo náměstí, kde se otáčí nyní, a ušetří se tím jalové kilometry.

Kdy se bude stavět lanovka, není jasné. "Projekčně jsme stavbu dotáhli do konce a aktuálně budeme žádat o územní rozhodnutí. V druhé polovině roku bychom chtěli zahájit přípravné práce, které budou se stavbou souviset, a to budování základů a přeložky inženýrských sítí. Nicméně zatím není zajištěné financování, náklady jsou 650 milionů korun," řekl Havránek.

Zmínil, že stavbu lanovek chystají i v Praze a Ostravě, a věří, že by se mohlo podařit stavbu podpořit z evropských peněz. "Byla by to famózní záležitost, protože by cestující měli krásný výhled na brněnské výstaviště, na Riviéru a pak by jeli nad lesem a vystoupili by přímo v terminálu u nemocnice, kde bude končit tramvajová trať z Osové," řekl Havránek.