Komatsu potřebu bagr

V Liberci opět ožívají plány na dostavbu domů v ulici 1. máje

Liberec 8. května (ČTK) - V Liberci opět ožívají letité plány na obnovení takzvané uliční čáry domů na třídě 1. máje, která spojuje vlakové nádraží s dolním centrem stotisícového města. V rámci tří projektů soukromých investorů by tam podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj - SLK) měly vyrůst domy se stovkami bytů.

"Doufejme, že do několika let, já to vidím možná do pěti, by tato třída mohla být opět tou výstavní třídou," řekl primátor.

Ulice 1. máje na významu získala po vybudování železnice a výstavbě nádraží v roce 1859. "Bohužel se město Liberec zachovalo k této ulici urbanisticky velmi nešetrně. V 60. letech minulého století byla vybourána celá řada měšťanských domů, která podél tehdy té nejdůležitější ulici vedla nahoru směrem k nádraží," řekl náměstek primátora Jiří Šolc (SLK). Dodnes podle něj nebudí tato městská třída příjemný pocit a stavební proluky připomínají vylámané zuby.

Zřejmě nejblíže k zahájení výstavby je léta připravovaný a odkládaný projekt fimy Syner Group, která má v plánu v dolní části ulice postavit dva bytové domy, jež by měly navazovat na budovu bývalé IPB Banky. "Mají velmi staré vydané územní rozhodnutí, ale právě proto, že už bylo přežilé, tak na žádost města se to rozhodnutí mění," uvedl Šolc. Dohodu s radnicí by měla stvrdit takzvaná plánovací smlouva, kterou budou zastupitelé města schvalovat za tři týdny. Syner se v ní mimo jiné zavazuje, že vybuduje pěší zónu v přilehlé Slavíčkově ulici, dětské hřiště, upraví vegetaci na veřejném prostoru a upraví komunikaci a chodník v ulici 1. máje.

Podle primátora nyní obdobným způsobem dolaďují smlouvu o spolupráci s investorem, který chce na opačné straně ulice, ve stráni nad hotelem Pytloun, postavit dům se zhruba 200 byty. "Už má dokumentaci hotovou a smlouva by měla být předložena zastupitelstvu v horizontu pár měsíců," uvedl Zámečník. Naproti tomuto domu, nad chystanou výstavbou domů firmy Syner, by měl vyrůst další dům. I v tomto případě jsou podle primátora s investorem v kontaktu. "Už nás informoval, že má nyní ve stadiu zastavovací studie naplánováno také zhruba několik stovek bytů," dodal Zámečník.