Komatsu potřebu bagr

V H. Brodě pokračuje soud v s obviněnými za pád mostu ve Vilémově

Havlíčkův Brod 10. května (ČTK) - U Okresního soudu v Havlíčkově Brodě dnes bude pokračovat hlavní líčení v kauze pádu silničního mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Při tragédii v září 2014 zemřeli čtyři dělníci a dva byli zraněni. Deseti obžalovaným, mezi nimiž jsou zástupci stavebních firem, dozoru i zadavatele, hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti do deseti let vězení.

Soud začal loni v květnu. Rozsudek by podle dubnového vyjádření soudkyně Hany Doubkové mohl padnout do léta.

Při posledním jednání 12. dubna před soudem znalec Ladislav Klusáček z VUT Brno zopakoval závěry svého posudku, podle něj za pád mostu může odtěžení zeminy u paty mostu a nedostatečné podepření klenby. Znalec v oboru bezpečnosti práce ve stavebnictví Petr Osička označil za zásadní chybu skutečnost, že na bourací práce při opravě mostu neexistovala projektová dokumentace.

V únoru před soudem vypovídal i slovenský zedník Ján Baláž, který zřícení mostu přežil. Druhého přeživšího se tehdy nepodařilo dohledat. Při únorovém soudním jednání vyšlo rovněž najevo, že nový most ve Vilémově ani silnice, jejíž je součástí, stále nemá kolaudaci. Kraj následně uvedl, že tento problém způsobily chyby v katastru nemovitostí. Soud se také zabýval nejasnostmi ve znění projektu.

Téměř 90 let starý klenutý most přes říčku Hostačovku ve Vilémově procházel v roce 2014 rekonstrukcí, která byla součástí modernizace silnice druhé třídy 345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Kraj Vysočina zakázku za více než 200 milionů korun zadal konsorciu stavebních firem M-Silnice a Strabag. Most ve Vilémově opravovala jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl.