husqvarna

Ústí zaplatí přes sto milionů korun za opravy vlastního majetku

Ústí nad Labem (ČTK) - Přes sto milionů korun zaplatí Ústí nad Labem za různé opravy městského majetku, úpravu Mánesových sadů a demolici části bývalého kulturního domu Corso ve čtvrti Krásné Březno. Peníze použije radnice z přijatého úvěru ve výši 300 milionů korun. Řekl to dnes novinářům náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO), který v červnu při schvalování úvěru uvedl, že slouží na projekty, které město posunou dopředu a pomohou mu.

Magistrát v nejbližší době vypíše výběrové řízení na opravu parkovišť u plavecké haly za milion korun, prodloužení chodníku do čtvrti Svádov za 7,5 milionu korun, rekuperaci a rekonstrukci topných těles v krematoriu zhruba za 6,5 milionu korun. Na seznamu akcí jsou opravy tří mostů, a to v ulici Ryjická, v Brné a Sebuzíně. Deset milionů korun bude podle odhadu města stát rekonstrukce části Stříbrnického potoka.

Celkem 36,5 milionu korun má město připraveno na revitalizaci Mánesových sadů v centru, která zahrnuje sadové úpravy, úpravu prostoru pro volnočasové aktivity, nový mobiliář a veřejné osvětlení. Demolice dvorany kulturního domu Corso bude město stát 30 milionů korun. Náměstkyně primátora Věra Nechybová (nez.) ČTK řekla, že státní dotaci na bourací práce ve zničeném objektu město využít nemohlo, protože nesplňuje dané podmínky. S dokončením všech projektů se podle Vlacha počítá do tří let.

Pro přijetí úvěru v červnu hlasovalo 24 zastupitelů, proti bylo 11 a dva se zdrželi. Půjčku začne samospráva splácet v roce 2027, peníze splatí za šest let. Někteří opoziční zastupitelé s přijetím úvěru nesouhlasili. "Je nereálné to stihnout vyčerpat," řekl opoziční zastupitel Jiří Madar (UFO). Úrok sedm procent je podle něj příliš vysoký. "Zatížíte budoucí zastupitelstva," dodal. Další opoziční zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí) uvedl, že město ročně na úrocích zaplatí 21 milionů korun. Doplnil, že by podle jeho názoru bylo lepší s přijetím úvěru počkat, než budou úrokové sazby nižší.