Cime 3 kvartal 2024

U exitu 46 na dálnici D10 vznikne nová křižovatka, zlepší napojení několika tahů

Kosmonosy (Mladoboleslavsko) 13. července (ČTK) - U exitu 46 na dálnici D10 u Kosmonos na Mladoboleslavsku vznikne nová křižovatka. Zlepší napojení několika tahů, a to z plánované průmyslové zóny i ze silnic I/16 a I/38. V červnu začalo stavební řízení, následovat bude vypsání tendru na zhotovitele, uvedl dnes v tiskové zprávě Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Podle webu plánovaných staveb ŘSD by práce měly začít ještě letos a uvedení do provozu silničáři plánují na rok 2025. Předpokládaná hodnota stavby je zhruba 250 milionů korun bez DPH.

Na plánovanou křižovatku naváže i připravovaná přeložená silnice 1/16 mezi Mladou Boleslaví a obcí Martinovice. Křižovatka má podle Bučka vylepšit připojení ploch východně od dálnice D10, na kterých je podle územních plánů měst Kosmonosy a Mladá Boleslav plánovaná výstavba průmyslové zóny. "Nová prstencová křižovatka bude v nové poloze a proti stávající bude posunuta směrem k Turnovu," uvedl Buček. Nyní přes dálnici v místě křižovatky vede most, který bude zbourán a nahradí jej dva nové.

Na křižovatku se bude napojovat sedm silničních větví. Upravena bude také navazující část silnice I/38 v Kosmonosech a dálnice D10. Celková délka silnic, na kterých se bude pracovat, dosáhne 4,5 kilometru. "Uvedení nové mimoúrovňové křižovatky do provozu, jako navazující dopravní stavby, by mělo předcházet zprovoznění přeložky silnice I/16 Mladá Boleslav-Martinovice, která právě přes tuto křižovatku zajistí přímé propojení silnic I/16 a I/38 a dálnice D10 u Kosmonos," doplnil Buček.