Komatsu potřebu bagr

Teplo bez starostí přilákalo i vloni nové odběratele, další jsou v jednání

Severní Čechy – O téměř 14 000 GJ odebraného tepla si v loňském roce polepšila na severu Čech ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ, kde na Chomutovsku dodává teplo odběratelům z elektráren Tušimice a Prunéřov a pro Ústí nad Labem z Teplárny Trmice. V okrese Teplice je dodávka tepla zajištěna, nejen díky Elektrárně Ledvice, ale například i plynovým kotelnám v lokalitách mimo páteřní rozvody tepla. 

„V Teplicích jsme například vloni připojili na centrální zásobování teplem zimní stadion a budovu archivu. V Krupce zase kancelářské prostory na ulici Lipová. Od letošního roku také dodáváme tepelnou energii do nově vybudovaného Thermalia v Lázeňském domě Beethoven, což znamená navýšení dodávky pro Lázně Teplice o 6 000 GJ ročně,“ říká Radim Sobotík, obchodní ředitel ČEZ Teplárenské. Letos například společnost plánuje připojení nových objektů Střední školy stavební a strojní v Teplicích. Vše je zatím ve fázi jednání, v případě Gymnázia Teplice se pak připravuje konverze z páry na horkou vodu.

„Co se loňského roku týče, podařilo se nám připojit nový logistický areál v Ústí nad Labem s ročním odběrem 2 000 GJ tepla a také připojení technologického odběru páry pro prádelnu v areálu bývalé Chemopharmy, což je další 1 000 GJ za rok,“ doplňuje Radim Sobotík s tím, že letos ČEZ Teplárenská mimo jiné plánuje i rozšíření dodávek prostřednictvím centrálního zásobování teplem do areálu kampusu Univerzity J. E Purkyně. „Podle projektové spotřeby to bude kolem 4 500 GJ ročně.“

Na Chomutovsku ČEZ Teplárenská realizovala, nebo má rozjednáno, rovněž několik projektů. V průběhu loňského roku byl například na centrální zásobování teplem připojen bytový dům Centrál (1 200 GJ ročně) v Chomutově. Podařilo se i uzavřít smlouvu na obsluhu teplených zařízení v areálu jirkovské společnosti Rocknet. „Letos jsme sdružení vlastníků bytových jednotek v jirkovské ulici 5. května předložili nabídku na instalaci patní regulace a před podpisem smlouvy je obsluha výměníkové stanice klášterecké firmy Vollmann Lege,“ poznamenal Radim Sobotík.

Podle obchodního ředitele si je řada odběratelů tepla od ČEZ Teplárenské vědoma, jaké výhody pro ně přináší centrální zásobování teplem. Nejedná se jen o bezpečné a bezstarostné zajištění tepelné pohody domácností a firem, ale jde o ekologické vytápění, kdy lokality jsou bez komínů a imisní zátěže z lokálních zdrojů tepelné energie.

Společnost ČEZ Teplárenská, a. s., v současné době zásobuje přibližně 7 500 odběrných míst a kromě více než 137 000 domácností jsou odběrateli tepla i nemocnice, úřady, školy a průmyslové podniky. Celková roční dodávka tepla činí okolo 7 000 TJ. Zásobuje teplem zákazníky ve 34 městech v Ústeckém, Karlovarském, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, kde také exportuje teplo přes hranice, z Elektrárny Hodonín do slovenského města Holíče. Více na www.cezteplarenska.cz.