KIKA - 06.12.18

Vybíráte elektrocentrálu podle výkonu spotřebičů? Pak si dejte pozor

Na první pohled vypadá koupě nové elektrocentrály docela jednoduše. Sečtete celkový výkon všech spotřebičů, které budete při výpadku proudu potřebovat, a koupíte si elektrocentrálu s výkonem odpovídajícím těmto součtům. Jenže s podobným postupem byste brzy narazili. V zásadě totiž existují tři různé typy spotřebičů a mnohé z nich od vaší elektrocentrály vyžadují mnohem vyšší výkon, než jaký byste soudě dle jejich štítkového výkonu předpokládali.

 

Nejdříve typ

Ještě předtím, než budete řešit jmenovitý výkon elektrocentrály, musíte vybrat její typ – na trhu jsou k dostání jednofázové a třífázové. Jednofázové elektrocentrály mají napětí 230 V, ty třífázové 400 V. Pro běžné použití v domácnosti vám určitě budou stačit jednofázové, třífázové jsou vhodné spíše pro stavební firmy a náročnější provozy. Pokud byste si přesto i domů pořizovali elektrocentrálu třífázovou, dejte pozor na to, aby poskytovala dostatečný výkon také pro jednofázové spotřebiče.

 

Odporové spotřebiče jsou nejlepší

Při výpočtu potřebného výkonu vaší elektrocentrály budete mít nejjednodušší práci tehdy, když do ní hodláte zapojovat pouze spotřebiče odporové (ohmové). Jedná se třeba o klasické žárovky, toustovače, kávovary, všemožné ohřívače atp. Tyto spotřebiče jsou z pohledu elektrocentrál zcela bezproblémové. Pokud mají na štítku uveden výkon např. 2kW, vy víte, že potřebujete elektrocentrálu s minimálním výkonem 2 kVA. Jak prosté.

 

Indukční už žádají více

U spotřebičů indukčních už je situace komplikovanější. Jedná se např. o ruční nářadí, elektromotory, elektrická čerpadla, vrtací kladiva atp. K napájení těchto spotřebičů potřebujete výkon elektrocentrály cca 2x vyšší, než je výkon na štítku spotřebiče. Ani to však nemusí stačit. Některé spotřebiče totiž potřebují extrémně vysoký výkon při rozběhu – to platí třeba o ledničkách, jež žádají až desetinásobek svého štítkového výkonu. Pokud byste si nebyli potřebným výkonem jistí, je vždy lepší se nejprve zeptat prodejce.

 

Do kapacitních se sami ani nepouštějte

Posledním typem spotřebičů jsou tzv. kapacitní. Jedná se např. o úsporné žárovky, fotoblesky nebo výbojky a pro elektrocentrály jsou doslova kritické. Udává se, že pro svůj provoz potřebují elektrocentrálu s výkonem o 150 % vyšším, než je jejich výkon na štítku. Tato informace je však hodně obecná a doporučujeme, abyste se o vhodném zdroji pro tyto spotřebiče nejprve poradili s odborníkem.