Technology Days 2024: budoucnost stavební branže jednoznačně spočívá v technologiích a propojené stavbě
Na tuzemské poměry ojedinělá akce proběhla letos v červnu v rámci každoroční CAT Roadshow. Pod názvem Technology Days 2024 se na dvou místech – v Ledčicích a Hrušovanech – uskutečnil dvoudenní odborný seminář na téma digitalizace ve stavebnictví, který byl určen pro nejširší odbornou veřejnost. Účastníci se v několika tematických blocích seznámili s nejnovějšími technologiemi v odvětví řízení staveb a stavebních strojů a s aktuálními trendy v oblasti BIM[1]. Akci uspořádala společnost Construction SITECH CZ, dealer nivelačních systémů Trimble v České republice, ve spolupráci s firmou Zeppelin CZ (Caterpillar).
Svým rozsahem a záběrem se letošní Technology Days řadí mezi vůbec největší akce s touto tematikou, která kdy byla pro odbornou veřejnost u nás uspořádána. Na obou místech se jí zúčastnilo více než 200 zákazníků různých profesí; vedle obsluh stavebních strojů nechyběli ani stavbyvedoucí, majitelé a manažeři firem, projektanti nebo administrativní pracovníci.
V bloku s názvem Hrubé zemní práce proběhlo seznámení s 2D/3D nivelačními systémy pro stavební stroje včetně jejich řízení pomocí robotické totální stanice a satelitní navigace, dále s digitálními modely terénu a se způsoby, jak během stavby efektivně využívat data ze strojů. Blok s názvem Dokončovací práce se věnoval 3D řízení silničních fréz a finišerů (asfaltových/betonářských) a rovněž inteligentnímu hutnění asfaltovými válci. Účastníci bloku s názvem Propojená stavba se podrobně seznámili s aktuálními trendy v oblasti digitální stavby, mimo jiné například s dostupnými softwarovými nástroji pro vytváření digitálních modelů terénu, řízení stavebních strojů nebo pro vyhodnocování efektivity stavby. Nechyběla ani témata, jako je využití virtuální reality ve stavebnictví nebo mapování terénu dronem (a následné zpracování takto získaných dat), která jsou v poslední době velmi populární. Druhý den navázaly na teorii praktické ukázky jednotlivých technologií na strojích CAT v pískovnách Ledčice/Hrušovany. Systémy byly instalovány na dvanácti různých strojích, od minirýpadel přes pásová a kolová rýpadla až po tandemový vibrační válec a silniční frézu.
„Digitalizace stavebnictví postupuje mílovými kroky vpřed a technologie budou hrát v tomto oboru stále důležitější roli. Při přípravě Technology Days 2024 jsme proto tematiku digitalizace staveb pojali co nejkomplexněji a s co největším důrazem na využití dostupných technologií v praxi,“ říká o zaměření akce Pavel Dostál, jednatel společnosti Construction SITECH CZ, a dodává: „Naším cílem je ukázat strojníkům, majitelům firem, investorům nebo projektantům, jak lze pomocí technologií zvládat projekty rychleji, bezpečněji a hlavně nákladově efektivněji.“
Mezi stavbaři jsme na červnové Technology Days 2024 zaznamenali řadu pozitivních ohlasů, a to nejen co se týče perfektní organizace celé akce, ale také z odborného hlediska. Některé z nich jsme proto oslovili, abychom je požádali o krátké zhodnocení akce. Ptali jsme se rovněž na to, jaká je jejich dlouhodobá zkušenost s technologiemi Trimble.
Mezi stavaři jsme zaznamenali celou řadu pozitivních ohlasů na červnové TECHNOLOGY DAYS 2024, a to nejen co se týče perfektní organizace celé akce, ale také z odborného hlediska. Oslovili jsme proto některé z nich, abychom je požádali o krátké zhodnocení akce. Ptali jsme se také na to, jaká je jejich dlouhodobá zkušenost s technologiemi Trimble.
Jan Křesťan - STATIC Unit s.r.o.
Vyučen v oboru silniční doprava (strojní část) a management firem, povahou puntičkář, a hlavně – neskutečně zapálený člověk do 2D / 3D řízení strojů. Jeho znalosti, získané výhradně praxí, jsou obdivuhodné. Pracuje výhradně se systémy Trimble.
Jak hodnotíte TECHNOLOGY DAYS 2024?
Akce byla skvěle připravena. Líbilo se mi, že tam byly semináře určené jak pro lidi z kanceláře, tak pro strojníky, geodety nebo pomocný personál na stavbě. Dobře řešená byla provázanost mezi teoretickou částí a praktickou ukázkou: data na projektorech přesně kopírovala tu realitu druhý den v pískovně, takže se to lidem pěkně propojilo. Bylo zajímavé poslechnout si, kam tento obor směřuje a jakou můžeme očekávat budoucnost.
Je něco konkrétního, co vás na TO 2024 zaujalo?
Do budoucna nás zajímá autonomní řízení, konkrétně jak by vypadala autonomie provozu v kombinaci dozer a válec. Zkoušeli jsme si válec s částečným autonomním řízením, kdy si nastavíte počet počet pojezdů a přesah při přejezdu do další linie. Válec si to při práci sám kontroluje a sám si zatáčí. Tím, jak eliminujete chybovost člověka, můžete ušetřit třeba i dvě hodiny provozu stroje a člověka denně. Veškerá data a poznatky z tohoto testování posíláme do vývojového oddělení Trimble, které průběžně pracuje na dalším zdokonalení systému. Bohužel, plnému nasazení autonomních strojů do provozu zatím brání legislativa.
Jaké byly vaše začátky s nivelačními systémy ve stavebních strojích a kam jste se od té doby posunuli?
Pamatuji doby, kdy jsme na stavbě dělali ještě s klasickým nivelákem a teodolitem. Prvním technologickým „výstřelkem“ byl jednoduchý 2D řídicí systém na buldozeru se senzory na magnetu. Už tehdy jsme ale viděli rozdíl. Práci, kterou jsme před tím dělali týden, zvládl buldozerista po zaškolení za dva dny. Mílový skok dopředu byl pro nás první rover od Trimble. Dostali jsme tehdy zakázku na stavbu logistických hal a když jsem si spočítali, kolik nás bude stát geodet, pořídili jsme si od Trimblu rovnou tu nejvyšší řadu roveru. Rok na to jsme na stavbu hal pořídili první buldozer s 3D nivelací a v kombinaci s roverem jsme viděli, že to má pro nás velký smysl. Takto jsme postupně přikupovali další systémy od Trimble a dnes jich máme na strojích instalovaných deset. Máme spočítáno, že dva velké pásové bagry s nivelací rozumně nahradí čtyři stroje bez nivelace, protože každý kubík zeminy, který vykopete, vykopete s nivelací správně. Takže strojník se k tomu nemusí vracet.
Takže pojmy jako digitalizace staveb, nebo propojená stavba, pro vás nejsou neznámé?
Po pravdě, když nám poprvé kluci ze Sitechu prezentovali propojenou stavbu a její výhody, nedokázali jsme si úplně představit, co nám tyto technologie mohou přinést. Smysl nám to začalo dávat v momentě, kdy jsme využívali dozer, rýpadlo, válec a rover dohromady a začali jsme nějakým způsobem třídit, zpracovávat a vyhodnocovat data. Dnes jsme schopni si sami vymodelovat model terénu, který nám buď slouží rovnou jako podklad pro řízení strojů, nebo jako referenční model pro kontrolu projektu od zadavatele stavby. Umíme si dronem nalítnout terén, spočítat kubatury, nebo udělat fotodokumentaci stavby. To všechno jsou ušetřené náklady a čas. Zatímco tady spolu mluvíme, mohu se podívat do mobilu do aplikace, kde mi jaký stroj jezdí, jakou vrstvu ukládá, jak mu to lícuje nebo v jaké fázi ten projekt aktuálně je. Přes mobil si můžu dokonce dělat řezy a modely terénu. Čas, který tímto způsobem ušetříte, pak můžete věnovat něčemu jinému, třeba administrativě.
A co důvěra strojníků nebo obecně lidí na stavbě v moderní technologie? Nesetkáváte se s tím?
Teď už ne, ale obecně, nedůvěra v nějaké nové technologie je mezi lidmi zakořeněná. Lidi musejí pochopit, že technologie jsou tu od toho, aby jim pomáhaly. Vezměte si třeba plnou automatiku v dozerech, kdy vám radlice sama kopíruje terén podle nahraného digitálního modelu. Strojník v podstatě ovládá směr pojezdu a když to řeknu blbě, hlídá, aby nikoho nepřejel. Nemusí neustále vylézat s mašiny, hádat se s geodety, vracet se zpátky na některé úseky stavby a podobně. Pravdou ale je, že ne každý je schopen se s těmito systémy sžít a pochopit je.
Je známo, že jste si nivelační systém od Trimble nechali namontovat na zeminový válec. Moc takových firem zatím u nás není? Jak tento krok hodnotíte?
Ano, my jsme si pořídili vůbec první válce s nivelací Trimble v Čechách. Je to skvělé v tom, že v reálném čase měříte míru zhutnění podle valivého odporu a odrazivosti. Když dělám násep, nebo ukládám štěrky, vyjedu si ze systému 3D výstup a hned vidím, kolik válec udělal pojezdů, na kolik to zhutnil a na jakou vrstvu si to sedlo. Podle toho vím, kde je zahutněné a kde se musí naopak ještě materiál dosypat a uhutnit. Po celou dobu stavby máte v ruce validní data a podle nich můžete případně ihned reagovat na nějakou nenadálou situaci, například když vám pod válec přijde nevhodný materiál. Ta samá data má k dispozici strojník na monitoru uvnitř a dokonce jsou online sdílena do ostatních strojů na stavbě. Všichni tak mohou v jeden moment kontrolovat průběh probíhajících prací.
Dokážete si ještě představit, že byste podnikal bez těchto moderních technologií?
Vůbec ne. Už třeba proto, že dnes máte hodně velkých staveb v režimu PPP projektu, kde je každý dílčí krok evidován a zaznamenáván. V takových projektech si třeba bez strojů s nivelacemi ani neškrtnete, protože se jede na přesnost do jednoho, dvou centimetrů a pomocí klasických metod takové přesnosti nedosáhnete.
Vladimír Rychlík – VINCI Construction CS a.s.
Jako vedoucí mechanizace a dopravy v oblasti Čechy západ spoluzodpovídá za plánování nákupů investic a následně za ekonomii provozu strojů a dopravních prostředků v celkem šesti organizačních jednotkách skupiny. Vedle plánování a realizace investic se aktivně podílí i na vyhledávání nových technologií, které přinášejí vyšší kvalitu, efektivitu a zároveň splňují všechny současné normy a nařízení.
Jaké produkty nebo služby od společnosti Trimble využíváte?
Nivelačními 3D systémy Trimble máme osazeny všechny stroje určené na dokončovací práce. Bez nich už si dnes naši práci nedovedeme představit. Poprvé jsme 3D nivelaci od Trimblu instalovali zhruba před dvaceti lety na naše grejdry. Na nich se poměrně rychle potvrdily všechny výhody této technologie, jako je přesnost, efektivita a rychlost. Při pokládání vrstev velmi významně vzrostla produktivita a současně to přineslo ekonomické úspory. S nivelacemi ve strojích odpadly všechny nevýhody spojené s konvenčními metodami, ať už se bavíme o vytyčování roviny pomocí kříže, nebo lankodráhy. Tyto klasické způsoby jsou do velké míry závislé na lidském faktoru, což znamená, že mohou být nepřesné. Po zkušenostech s grejdry jsme nechali Trimble namontovat také do pásových dozerů a následně i do rýpadel a asfaltových finišerů.
Můžete uvést nějaké konkrétní příklady, v čem vám systémy Trimble v podnikání pomáhají?
Na tuto otázku jsem již částečně odpověděl, nicméně uvedu ještě další dva příklady. Před více než pěti lety jsme si nivelacemi Trimble nechali osadit asfaltové finišery. Pokládka asfaltových směsí je oproti pokládce spodních podkladových vrstev z mechanicky zpevněného kameniva kontinuální a neměla by se přerušit. Klasické lankodráhy jsou při vytyčování náchylné k defektům. Z různých důvodů u nich může docházet například k prověšení, nebo k nejrůznějším deformacím. Když máte nivelaci integrovanou ve finišeru, snížíte tento prvek náhody na minimum a vaši lidé mohou převzít zodpovědnost za všechny části dané stavby, protože díky nivelaci mohou průběžně sledovat a kontrolovat její aktuální stav.
Druhý příklad se týká nivelací instalovaných na rýpadlech. Strojníci přijedou na stavbu s bagrem s 3D systémem a hned se tam dokážou zorientovat. Na monitoru vidí například to, jak bude vypadat finální tvar stavby, vidí její plánované prvky a pomocí nivelace jsou samozřejmě schopni přesně vytvořit požadovanou rovinu či svah, čímž lze eliminovat nepříjemné předělávky nebo prostoje.
Jak byste zhodnotil nedávno proběhlý seminář Technology Days? Jaký přínos má tato akce pro firmu, jako je ta vaše?
Tyto akce pro nás mají velký význam. Můžeme si na nich ověřit získané poznatky z využívání těchto technologií v každodenní praxi a konzultovat je se specialisty. Dobré je, že na technologické dny jeli vedle našich zkušených zaměstnanců také úplní nováčci, kteří se tak s touto problematikou mohli lépe seznámit. S tím, jak překotně se veškeré technologie posouvají vpřed, jsou pravidelná školení nezbytná. Mám-li být konkrétní v tom, co mě na Technology Days zaujalo, pak je to prezentace možností silničního válce včetně autonomního řízení. Nemám tím na mysli ani tak samotnou autonomii, která je v podstatě vymyšlená a jejímu zavedení do praxe zatím brání legislativa, ani měření odezvy zhutnění, které na stavbách již používáme, ale spíše rozšířené možnosti systémů Trimble, jako jsou integrované kontrolní a měřicí funkce s maximální odchylkou měření plus minus jeden centimetr. Pomocí této nové funkce bychom mohli zefektivnit kontrolu měření položené konstrukční vrstvy, které na stavbě v rámci prováděcí dokumentace děláme. Pomocí technologie Trimble jsme schopni zmonitorovat pole geometrických bodů mnohem rychleji a ze sesbíraných dat si pak stavbyvedoucí může on-line ověřit, zda je povrch pokládán ve správných geodetických výškách a v souladu s parametry uvedenými v projektové dokumentaci. Momentálně tuto novou funkci ve spolupráci se specialisty ze společnosti SITECH ověřujeme a vyhodnocujeme.
Další hosté z Technology Days 2024 a jejich zkušenosti
I když traktobagr stojí, Trimble vydělává…
Oldřich Kopecký je nadšený strojník a zároveň majitel společnosti AZ služby Kopecký, která se vedle pozemního stavitelství věnuje také službám v zemědělství. Schůzku jsme si domluvili na stavbě dálničního úseku D35 Janov–Opatovec, kde se jako subdodavatel – zhruba se dvěma desítkami strojů – podílí na stavbě důležité dálniční propojky. Nivelační systémy Trimble využívá na několika strojích, zejména na rýpadlech a pásových dozerech. Nám přijel ukázat rýpadlo-nakladač JCB, osazený modulárním přenosným 3D systémem Trimble, jenž má pro uživatele řadu benefitů. Které to jsou? A jak se ke značce Trimble vlastně dostal?
„Často děláme zakázky pro velké nadnárodní společnosti a ty všechny, jedou‘ na systémech Trimble. I projektanti velkých státních zakázek už dnes v devadesáti procentech případů pracují ve 3D. Vedle toho je Trimble také dvorním dodavatelem nivelací pro stroje CAT, které u nás hojně využíváme,“ začíná stavbař své vyprávění o tom, jak se ke značce Trimble dostal. Přidává také zkušenosti s prvotřídním servisem a podporou ze strany dealera Trimble, společnosti Construction SITECH CZ, ať už co se týče řady bezplatných školení, asistence na dálku, nebo proaktivního a lidského přístupu jejích zaměstnanců. „Když jedou kluci ze Sitechu okolo, sami často zavolají, jestli něco nepotřebuji, nebo se tu za mnou staví,“ říká Oldřich Kopecký. Z čeho je ale opravdu nadšený, je jeho nejnovější přírůstek z rodiny Trimble v podobě modulární přenosné 3D nivelace pro traktobagry. Pomocí ní dělají na této stavbě drenáže a úspora času, lidí i peněz je hmatatelná. „Ještě před čtyřmi měsíci jsem tu musel mít čtyři lidi, dneska díky 3D nivelaci zvládnu na traktobagru připravit výkopy sám. Výhodou je, že si můžu jednoduše odpojit tablet, nasadit ho na rover a na stavbě pak funguji vlastně jako plnohodnotný geodet,“ zmiňuje jeden z velkých benefitů této novinky. V tabletu můžete mít nahrané všechny prvky stavby, jako jsou skrývky, zářezy, uliční vpusti, kanalizace či drenáže. Systém pracuje s přesností ± 1 cm. „Když třeba zničíte geodetům kolíky, připravíte si rover, zaměříte stavbu a přesně zjistíte, jak na tom jste,“ říká Oldřich Kopecký a dodává: „I když vám traktobagr stojí mimo sezonu v garáži, můžete si s přenosným roverem zaměřovat a počítat kubaturu kyp nebo si do tabletu nahrát katastrální mapu a vytyčovat pozemky. Je to zkrátka univerzální přenosná technologie, která se vám vždycky může hodit.“
Oldřich Kopecký využívá 3D technologie Trimble na všech svých klíčových zakázkách. „Spolu s tím, jak jdou technologie kupředu, rozšiřují se také možnosti3D nivelací. Například stabilizace se dříve musely dělat pomocí grejdrů, ale dnes, když máte 3D systém na dozeru a je to dobře zkalibrováno, zvládnete to bez problému s nimi. Úspora v nákladech se v tomto případě pohybuje mezi pěti až šesti tisíci korunami za den práce a to není málo,“ uvádí Oldřich Kopecký konkrétní příklad.
Michal Prokop - PROXMI s.r.o. (jednatel společnosti)
Jednatel této regionální stavební firmy ze Středočeského kraje přiznává, že technologie Trimble otevřely jeho firmě dveře k velkým a významným zakázkám. Nivelační systémy si tu osahávali postupně a jak rostla jejich důvěra v ně, posupně dokupovali další a další komponenty…
Jak hodnotíte letošní akci Technology Days?
Výborně připravená akce. Dostali jsme teorii i cenný praktický výcvik. Společnost Sitech není z těch, kteří by vám prodali produkt a řekli vám, ať si zbytek nastudujete třeba na YouTube. Líbí se nám jejich podpora od A do Z, kdy vás jednak zaškolí, poradí na dálku, ale nabídnou i celou řadu dalších služeb jako je vytváření digitálních modelů, počítání kubatur pomocí dronu nebo zapůjčení komponentů nebo celých systémů. Dobře mají vymyšlené i tematicky rozdělené odborné semináře, na které se po zkušenosti z letošních Technology Days chceme v příštím roce přihlásit.
Co konkrétně vás z nabídky školení zaujalo?
Například aplikace Trimblu s názvem EarthWorks, kterou jsme si na Technology Days osahali, nebo skenování terénu pomocí dronu a počítání kubatur. To je věc, která vám vydělá peníze v podstatě okamžitě. Pomocí dat z dronu dokážete dopředu přesně spočítat danou zakázku a nemusíte čekat týdny na geodeta. S dronem máte kubíky spočítané zhruba za třicet minut.
A pokud byste měl zhodnotit přínosy, spojené s používáním technologií Trimble na stavbách?
S Trimblem jsme zjistili, jak rychle a přesně se dá zemařina dělat. Dříve se jelo na kolíky a a muselo se předělávat, dnes uděláte tři pohyby na obrazovce a děláte přesnou práci. Na monitoru vidíte skladby, vyrýsované koryto, posunujete si hloubky, zkrátka úplně jiný level. Co se týče 3D systémů, ty pro nás byly jednoznačně vstupenkou na velké stavby, kde je dnes ve většině případů tento systém požadován. Na stavbě D6, kde jsme jedni ze subdodavatelů, využívají Trimble prakticky všichni.
Máte zkušenost i s jinými nivelačními systémy než je Trimble?
Když jsem osazovali náš první 23tunový bagr, dělali jsme si výběrové řízení. Překvapilo nás, že všichni dodavatelé vycházeli cenově zhruba stejně, nicméně pouze Trimble nám byl schopný nabídnout stoprocentně modulární systém. Bagr jsme tehdy osadili takzvanou light verzí s levnějšími komponenty a s ořezanými funkcemi s tím, že se dá postupně dokupovat až do full verze s plnou automatikou, vážením a podobně, aniž byste nějakou komponentu museli nahradit. Takto propracovanou stavebnici ostatní dodavatelé neuměli nabídnout.
Kolik nivelačních systému využíváte na stavbách v současnosti?
Od prvního stroje jsme dost pokročili a máme dnes celkem tři tyto systémy. Na další 28tunový bagr už jsme si pořídili Trimble s plnou automatikou, s možností řízení pomocí totální stanice a s automatickým vážením. Tento bagr se nám hodně osvědčil při modernizaci dvoukolejné železniční trati v Kladně, kde jsme pomocí totální stanice pokládali štěrkové vrstvy pro stavbu přeložek a nadjezdů.
A jak tyto technologické novinky přijali strojníci?
Samozřejmě jsme mezi nimi vybírali, kdo půjde dělat na stroj s nivelací Trimble. Pokud je strojník šikovný a o práci přemýšlí, tak ho tyto technologie nadchnou a posunou dopředu. To se stalo i v našem případě. Doporučuji každému v naší branži, ať si tyto technologie vyzkouší, ať si to třeba na nějakou zakázku zapůjčí a uvidí sám. Stejně nás to čeká všechny, ale někdo v tom bude zkrátka napřed…
Děkujeme za rozhovor
Redakce
[1]Building Information Modeling (BIM, informační model budovy) je inteligentní proces pro tvorbu a správu projektů založený na modelu. Usnadňuje výměnu informací v rámci procesu návrhu projektu, výstavby a používání budovy.
Hlavní foto: Technology DAYS 2024 byla na tuzemské poměry jedinečnou akcí, na které se odborná veřejnost seznámila s nejnovějšími technologiemi v odvětví řízení staveb a stavebních strojů. Na fotografii přednáší Ing. Pavel Dostál, jednatel společnosti Construction SITECH CZ.