Cime 3 kvartal 2024

Pevný dampr Cat® 775G od společnosti Zeppelin CZ posílil flotilu strojů v lomu Mokrá – Horákov

V kamenolomu Mokrá-Horákov u Brna byl 24. listopadu pokřtěn nový dampr Cat® 775G, který zde doplnil stávající flotilu pěti velkých těžebních strojů Caterpillar. Klíčky k 120tunovému dampru o výkonu 825 koní převzal od dodavatele, společnosti Zeppelin CZ, předseda představenstva společnosti Českomoravský cement, a.s., Karel Chuděj. Slavnostního křtu se kromě zástupců obou společností a strojníků z lomu Morká Horákov zúčastnili i pozvaní novináři z odborných médií.  

Pevný dampr Cat® 775G bude v Mokré sloužit k přepravě vytěženého kameniva. Robustní stroj s obrovským výkonem i točivým momentem a s nosností 64 tun se osvědčil v řadě těžebních provozů po celém světě. Stávající majitelé si pochvalují zejména nízké provozní náklady, vysokou úroveň bezpečnosti při provozu a spolehlivost. V lomu Mokrá – Horákov bude dampr Cat® 775G pracovat v sestavě s kolovým nakladačem Cat® 988K, zakoupeným v loňském roce. „Nový dampr je v poslední době už druhým velkým strojem, který jsme do lomu v Mokré předali. I to myslím svědčí o důvěře, kterou do našich strojů a služeb ve společnosti Českomoravský cement vkládají. Chtěl bych za tuto důvěru a dlouhodobou spolupráci poděkovat a tady strojníkům přeji, ať jim nový dampr dobře a dlouho slouží,“ řekl na úvod slavnostního křtu generální ředitel společnosti Zeppelin CZ, Stanislav Chládek. Právě možnost porovnat produktivitu sestavy dampru a nakladače Cat s ostatní technikou v lomu byla pro zákazníka při koupi klíčová. Svou roli sehrála samozřejmě i dlouhodobá spokojenost se servisními službami brněnské pobočky Zeppelin CZ.

Cat® 775G – bezpečí, výkon, komfort

Dampry Cat® řady G jsou vybaveny celou řadou prvků, které usnadňují jeho ovládání a zvyšují produktivitu. Na stroji je nainstalovaný jednoduchý vážicí systém se světelnou signalizací pro obsluhu nakladače; v zimních měsících přijde vhod vyhřívaná korba. K výhřevu použil výrobce jednoduché řešení pomocí výfukových plynů, sváděných do topných kanálů pod korbou. Dampr je dále vybaven sedmistupňovou plně automatickou převodovkou s elektronickým řízením. Plynulé přeřazení je pod kontrolou elektronického modulu APECS (Advanced Productivity Electronic Control Strategy), který sleduje točivý moment motoru a na základě toho řadí. „Tato technologie pomáhá uspořit palivo a zvyšuje životnost hnacího ústrojí, přeřazení je navíc tiché a rychlé a velmi usnadňuje ovládání stroje,“ říká o výhodách systému APECS předávací technik společnosti Zeppelin CZ, Pavel Škopek. O bezpečnou jízdu plně naloženého dampru se starají pneumaticko-hydraulické tlumiče (olej – dusík) s automatickou regulací tuhosti dle zatížení a také výkonný retardér s vysokým brzdným účinkem.