Cime 3 kvartal 2024

Nové podpůrné systémy řízení od společnosti Volvo Trucks představují další zvýšení bezpečnosti

Vyšší bezpečnost na cestách a vyšší komfort pro řidiče. S těmito cíli představuje společnost Volvo Trucks své nové systémy podpory řízení. Tyto systémy vycházejí z oceňovaného systému Volvo Dynamic Steering (VDS), což je průlomová inovace, která pomáhá při řízení těžkých nákladních vozidel.

"Systém Volvo Dynamic Steering znamenal revoluci v řízení vozidel. Větší směrová stabilita, snazší ovladatelnost a vyšší komfort, to všechno přispělo ke snížení počtu nehod a také pomohlo eliminovat úrazy řidičů způsobené přílišným zatížením. Na tento úspěch teď chceme navázat představením nových funkcí, které ještě víc zvyšují bezpečnost dopravy. Naší vizí je, aby se nákladní vozidla Volvo dokázala vyhnout jakýmkoli nehodám. A tyto funkce k tomu přispějí. Byly vyvinuty, aby pomáhaly řidičům vyhnout se nejběžnějším scénářům vedoucím k dopravním nehodám, které jsme identifikovali v našem výzkumném programu.“ říká Carl Johan Almqvist, ředitel oddělení provozu a bezpečnosti produktů společnosti Volvo Trucks.

Propojením systému Volvo Dynamic Steering s dalšími funkcemi na zvýšení komfortu a bezpečnosti jsme vytvořili dva nové systémy podpory řízení, které pomáhají předcházet nehodám: Volvo Dynamic Steering s podporou stability a Volvo Dynamic Steering s podporou hlídání jízdního pruhu.

Zasáhne proti smyku dříve, než k němu dojde

„Představte si, že jedete po mokré, kluzké vozovce a najednou si všimnete, že vám začíná ujíždět zadní náprava. Než se dostanete do smyku, pohnete mírně volantem do opačného směru, dokud nebezpečí nepomine. Přesně takto funguje Volvo Dynamic Steering s podporou stability. Hlavní rozdíl je v tom, že tento systém dokáže rozpoznat nebezpečí a pomoci se stabilizací vozidla dříve, než si vůbec všimnete, že se něco začíná dít,“ vysvětluje Carl Johan Almqvist.

Snižuje riziko vyjetí ze silnice a neúmyslného opuštění pruhu

Další bezpečnostní novinka, Dynamické řízení Volvo s podporou hlídání jízdního pruhu, pomáhá řidiči v situacích, kdy systém rozpozná, že se vozidlo blíží k čáře ohraničující jízdní pruh. Jemným zatočením volantu do správného směru a jemnou vibrací volantu systém řidiče upozorní a pomůže mu navést vozidlo zpět do jízdního pruhu.

Přizpůsobení odporu volantu podle individuálních potřeb

Kromě těchto nových systémů podpory řízení představuje společnost Volvo Trucks také vytouženou funkci individuálního přizpůsobení odporu volantu v nákladních vozidlech vybavených systémem Volvo Dynamic Steering.

„Každý řidič má jinou představu, jak velký nebo malý odpor by měl systém řízení klást. Odteď si bude moct každý řidič nastavit odpor volantu přesně podle svých představ, aby se mu řídilo pohodlně a příjemně. Je to velmi praktická funkce, už jen proto, že v některých vozidlech se řidiči střídají,“ říká Carl Johan Almqvist.

Údaje o nových funkcích

  • Volvo Dynamic Steering bylo vyvinuto tak, aby dokázalo automaticky kompenzovat nerovnosti povrchu vozovky a eliminovat vibrace a rázy do volantu. V nízkých rychlostech snižuje odpor volantu přibližně o 75 procent. To výrazně usnadňuje couvání a manévrování na stísněném prostoru. Volant se automaticky rovná do přímého směru, jakmile řidič povolí sevření. Ve vyšších rychlostech vozidlo spolehlivě udržuje směr jízdy i navzdory špatnému stavu vozovky nebo silnému bočnímu větru. Tato technologie je založená na hydraulickém posilovači podporovaném elektronicky regulovaným elektromotorem, který průběžně a podle potřeby koriguje a posiluje řízení.
  • Volvo Dynamic Steering s podporou stability. Tato funkce využívá spolupráce systému Volvo Dynamic Steering se systémem elektronického řízení stability. Když čidla bočního pohybu umístěná v rámu vozidla zaznamenají sebemenší náznak smyku, systém se aktivuje a poskytne podporu řízení lehkým natočením volantu do opačného směru a tím vozidlo stabilizuje.
  • Volvo Dynamic Steering s podporou hlídání jízdního pruhu. Tato funkce využívá spolupráce systému Volvo Dynamic Steering se systémem Podpory hlídání jízdního pruhu a aktivuje se při rychlosti nad 55 km/h. Systém sleduje pozici vozidla pomocí kamer. Když systém zaznamená riziko vyjetí z jízdního pruhu, aktivuje se a pomůže řidiči vrátit se do správného směru. Pokud situace vyžaduje více pozornosti, upozorní řidiče jemné vibrace volantu, ne zvukové znamení.
  • Volvo Dynamic Steering s možností osobního nastavení. Individuální přizpůsobení odporu volantu pro pohodlné řízení.