Cime 3 kvartal 2024

Nová převodovka I-Shift s plazivými převody zvládne z klidového stavu rozjet i 325 tun

Společnost Volvo Truck představuje nového člena rodiny I-Shift: převodovku I-Shift s plazivými převody. Do automatizované převodovky jsme nově přidali převody, které zaručují vozidlům přepravujícím těžký náklad v náročných podmínkách výjimečnou schopnost rozjezdu. Tento systém je v kategorii sériově vyráběných těžkých nákladních vozidel naprosto výjimečný.


Novou převodovku I-Shift společnosti Volvo Trucks lze nyní rozšířit až o dva plazivé převody. Ty zaručují mimo jiné i to, že se vozidlo dokáže rozjet z klidového stavu a dále pokračovat v přepravě i se soupravou o celkové hmotnosti až 325 tun. 


„S převodovkou I-Shift s plazivými převody získala regulace rychlosti při pomalé jízdě a couvání u těžkých vozidel s automatizovanou převodovkou zcela nový rozměr. Řidič může přepravovat těžký náklad bez obav, že se dostane do situace, která skončí drahým prostojem,” říká Peter Hardin, produktový manažer modelů FM a FMX.

 

Díky novým plazivým převodům se vozidlo umí pohybovat dokonce i rychlostmi 0,5 – 2 km/h. Při přesném manévrování, které je důležité například ve stavebnictví a při údržbě, je něco takového obrovskou výhodou.

 

„Nové plazivé převody výrazně vylepšily ovladatelnost a schopnost rozjezdu vozidla a tím velice usnadnily práci řidičům, kteří se s naloženými vozidly pohybují v těžkém terénu a na kluzkém povrchu, tedy hlavně na staveništích, v lomech nebo v lese. Se stoupající náročností přepravy a klesající kvalitou povrchu či terénu roste přínos vozidla, které je vybaveno stupni pro pomalou jízdu,” vysvětluje dále Peter Hardin.

 

Významnou flexibilitu a úsporu paliva převodovek s plazivými převody ocení i společnosti, které se zabývají jak náročnou přepravou těžkých nákladů v obtížném terénu, tak i běžnou přepravou po kvalitních silnicích.

 

„Převodovka I-Shift s plazivými převody umožňuje rozjezd z klidového stavu i v extrémních podmínkách. Kombinace plazivých převodů s vhodným převodovým poměrem zadní nápravy, který optimalizuje otáčky motoru při vysokých jízdních rychlostech, snižuje spotřebu paliva při jízdě po dálnici. Společnostem, které se popsaným druhem přepravy zabývají, to přináší významnou výhodu,” uvádí Peter Hardin.

 

Podle oblasti využití vozidla lze zvolit převodovku I-Shift s jedním nebo dvěma plazivými převody pro jízdu vpřed a dvěma plazivými převody (nebo žádným) pro jízdu vzad. Díky plazivým převodům pro jízdu vzad je možné couvat velice pomalu, což je hlavní výhodou tehdy, vyžaduje-li jízda vzad vysoce přesné manévrování.

 

Převodovka I-Shift s plazivými stupni: fakta

  • Převodovka I-Shift s plazivými převody posouvá automatizované převodovky

I-Shift společnosti Volvo Trucks ještě dále.

  • Nová verze převodovky I-Shift byla cíleně vyvinuta pro dosažení výjimečné schopnosti rozjezdu a jízdy zvláště pomalou rychlostí.
  • Převodovka I-Shift s plazivými převody umožňuje jízdu dokonce i rychlostmi 0,5–2 km/h a z klidového stavu zvládne rozjet soupravu s celkovou hmotností až 325 tun. Mezi sériově vyráběnými nákladními vozidly s automatizovanou převodovkou se jedná o unikát.
  • Převodovka je k dispozici buď s přímým záběrem nebo s rychloběhem. Obě verze mohou mít jeden nebo dva plazivé převody. Dále je také možné si zvolit dva plazivé převody pro jízdu vzad.
  • Plazivé převody s nízkým převodovým poměrem jsou přímo vestavěny do převodovky I-Shift. Kvůli odolnosti vůči velkému zatížení jsou některé díly převodovky zhotoveny z vysokopevnostních materiálů. Převodovka je oproti běžné převodovce I-Shift o 12 cm delší. Převodovka I-Shift s plazivými převody je k dispozici pro vozidla Volvo FM, Volvo FMX, Volvo FH a Volvo FH16 s motory o objemu 13 a 16 litrů.

 

Převodovka I-Shift s plazivými převody: převodové poměry

  • U převodovky s jedním plazivým převodem a přímým záběrem je převodový poměr plazivého stupně 19:1. U převodovky s rychloběhem je převodový poměr plazivého stupně 17:1. (Převodový poměr nejnižšího rychlostního stupně v běžné převodovce I-Shift s přímým záběrem je 15:1) V převodovce s přímým záběrem nebo rychloběhem a dvěma plazivými stupni má nejnižší převodový poměr hodnotu 32:1.
  • Převodový poměr nejnižší zpětné rychlosti v převodovce s přímým záběrem je 37:1.