Cime 3 kvartal 2024

Do lomu v Prachovicích míří další stroj Komatsu, tentokrát dampr HD605-7EO

Nový kolový dampr Komatsu HD605-7EO získala společnost CEMEX Česko pro svůj vápencový lom v Prachovicích. Za téměř dvacetiletou spolupráci je to již osmý těžební stroj této značky, který výhradní distributor stavebních strojů Komatsu na českém trhu - společnost KUHN - BOHEMIA - do Prachovic dodal. Nový dampr je určený na návoz rubaniny po odstřelu v lomu na drtírnu.

 

"Spolupráce mezi KUHN - BOHEMIA a lomem v Prachovicích se datuje od roku 1998, kdy si tehdejší společnost Cementárny a vápenky Prachovice pořídila první dampr KOMATSU HD405," konstatuje Daniel Sys, ředitel společnosti KUHN - BOHEMIA. Od té doby byla stávající těžební technika postupně nahrazována novými stroji a KUHN - BOHEMIA dodala dva dampry Komatsu HD605-7, jeden kolový nakladač Komatsu WA700 s objemem lopaty 9m3 a tři kolové nakladače Komatsu WA600 s objemem lopaty 6m3.

 

HD605-7EO je dampr s moderní konstrukcí, reagující na požadavek robustního, vysoce spolehlivého stroje s minimální spotřebou paliva a s minimálními provozními náklady. Je vybaven nízkoemisním motorem s možností volby pracovního režimu, splňujícím parametry normy EU Stage IIIA, s vysokým výkonem a se zvýšenou momentovou charakteristikou zajišťující vysokou trakční sílu. Jeho plně automatická sedmi stupňová převodovka s hydrodynamickým měničem kroutícího momentu optimalizuje řazení převodových stupňů během jízdy a snižuje spotřebu paliva. Auto retarder systém ARSC umožňuje jednoduše nastavit a držet rychlost při sjíždění stroje ze svahů, čímž zvyšuje bezpečnost provozu a vytváří vysoký komfort pro obsluhu.

 

Dampr HD605-7EO se vyznačuje vysokou jízdní stabilitou, která je zajištěna hydropneumatickými tlumiči. Malý poloměr zatáčení umožňuje vysokou manévrovatelnou a obratnost stroje i v těch nejnáročnějších provozních podmínkách. Bohaté standardní vybavení jako je klimatizace kabiny strojníka, vyhřívaná okna, autorádio, automatické centralizovaní mazání čepů a zpětná kamera s monitorem v kabině patří k naprostým samozřejmostem.

 

Systém družicového sledování provozních parametrů stroje - KOMTRAX - umožňuje zajistit maximální využití a efektivnost provozu, shromažďuje veškerá provozní data o stroji, která jsou předána do PC uživatele stroje i servisního střediska Komatsu.

 

Dodáním a předáním nového stroje do provozu v žádném případě vše nekončí, ale naopak začíná. "Servisní péče v provádění pravidelných servisních prohlídek, školení posádek strojů v technice a ekonomice jízdy, pravidelné každoroční technické posouzení stroje - to je jen několik základních činností, které pro uživatele stroje zajišťuje servis KUHN - BOHEMIA ze své pobočky v Pardubicích," říká obchodní zástupce společnosti KUHN - BOHEMIA Jiří Bosák. A jak dodává, vzájemná důvěra a dlouhodobé vztahy servisních techniků s posádkami strojů a pracovníky odpovědnými za provozní nasazení strojů umožňuje dokonalé poznání stroje a spolehnutí se uživatele na kvalitu, odbornost a rychlost poskytovaných servisních služeb.