Cime 3 kvartal 2024

SŽDC získala územní rozhodnutí pro další úsek trati na letiště

 

Praha 27. listopadu (ČTK) - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) získala územní rozhodnutí pro úsek mezi Kladnem a kladenskou částí Ostrovec, měl by být hotový v roce 2023. Firma začala také připravovat dokumentaci pro stavební povolení. SŽDC to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě. Příprava železniční trati na pražské letiště, která by měla být celá zprovozněna v roce 2028, tak podle firmy zaznamenala výrazný posun.

Na připravované trati k letišti se zatím pracuje pouze na rekonstrukci Negrelliho viaduktu. Ta by měla skončit na začátku června příštího roku. Z dalších úseků jsou nejdále přípravy právě kladenského úseku.

"Jde o významný milník celé investice, protože pokud vše půjde dobře, v roce 2021 vybereme dodavatele stavby a o dva roky později by tento úsek mohl být hotový," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. Úspěšně podle něj pokračují povolovací procesy ještě u úseků Praha Ruzyně - Kladno a Praha Bubny - Praha Výstaviště. U druhého úseku bylo vydáno zatím nepravomocné územní rozhodnutí. U dalších úseků se zatím připravuje dokumentace pro územní řízení.

Podle serveru Zdopravy.cz SŽDC již v říjnu v tendru vybrala zpracovatele projektu pro vydání stavebního povolení. Stal se jím Metroprojekt s cenou 96 milionů korun, předpokládaná cena byla 90 milionů, uvedl server.

Modernizace kladenského úseku zahrnuje především výstavbu druhé koleje a úpravu železničních stanic a zastávek. Modernizovaná trať by měla zvýšit bezpečnost provozu i obslužnost regionu. Všechny stanice a zastávky budou bezbariérové, železniční přejezdy nahradí mimoúrovňová křížení a trať bude vybavena novým zabezpečovacím a sdělovacím zařízením. Součástí investice je také vybudování dvou parkovišť s téměř 300 místy u stanice Kladno. V její blízkosti vznikne také parkoviště pro cyklisty s kapacitou 84 jízdních kol. Projekt je zároveň koordinován s plánovanou cyklostezkou mezi Kladnem a pražskými Bubny.

Kompletní úprava jednokolejné a neelektrizované trati do Kladna s odbočkou na pražské letiště by podle odhadu SŽDC měla vyjít na zhruba 31 miliard korun. Nové spojení má být elektrizované, vedené po dvou kolejích a mělo by umožnit interval vlaků jedoucích na letiště i do Kladna v desetiminutových intervalech.