Komatsu potřebu bagr

Swietelsky čeká tržby přes pět miliard, má nový závod na mosty

České Budějovice 3. dubna (ČTK) - Firma Swietelsky stavební má od dubna nový závod Mosty. Zareagovala tak na situaci na stavebním trhu, kde se objevují velké projekty, které souvisejí s nevyhovujícím stavem řady mostů v ČR. Tržby společnosti, v níž pracuje 1300 zaměstnanců, přesáhnou v končícím hospodářském roce pět miliard korun, zisk firmy před zdaněním bude asi 150 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Zdeněk Zuntych.

Závod Mosty je novou součástí společnosti Swietelsky stavební od dubna. "Vidíme v tom zajímavou podnikatelskou příležitost a chceme i v tomto segmentu výrazněji posílit svoji pozici," řekl jednatel František Fryš.

Stavbě mostů se v Česku firma věnuje od roku 2002, v posledních osmi letech šlo pouze o technologickou oblast. Nyní to bude jedna z priorit spolu s dopravním, inženýrským a pozemním stavitelstvím. Dosud firma postavila a opravila 103 mostních a podobných konstrukcí včetně velkých dálničních mostů zejména na D1 a D8. "V době největšího rozmachu v letech 2008 až 2010 měla mostní skupina roční výkony přes 300 milionů korun. Minimálně na tuto úroveň se chceme vrátit," řekl Fryš.

Závod Mosty bude například na dálnici D6 - Řevničov dělat most na silnici I/16 a opěrné zdi. Chce se podílet i na dálničním obchvatu Lubence nebo rekonstrukci železničních uzlů v Plzni a v Praze - Hostivaři, kde uspěly firmy skupiny Swietelsky. Řekl to ředitel závodu Michal Beľa.

Tržby společnosti Swietelsky stavební přesáhnou pět miliard korun a hospodaření skončí v zisku asi 150 milionů Kč. Je to odhad firmy. "Hospodářský rok skončil před pár dny v březnu a přesná čísla budou známa až koncem dubna a později," uvedl Zuntych.

Mezi největší letošní dopravní stavby skupiny Swietelsky patří rozestavěný úsek dálnice D3 Bošilec - Ševětín a nedávno zahájené obchvaty Lubence a Řevničova na D6 nebo úsek D48 Rybí - Rychaltice. Doplněním jsou zakázky na modernizaci silnic II. a III. tříd v krajích a stavby pro města, obce a další investory. V Česku působí také sesterská společnost Swietelsky Rail CZ, zaměřená na stavby a modernizace železnic a tramvajových tratí, kolejišť metra, výhybek či sanaci podloží.