Cime 4 kvartal 2024

Studie: Stavební náklady jsou v Praze druhé nejvyšší v regionu

Praha 16. dubna (ČTK) - Stavební náklady jsou v Praze v porovnání osmi větších měst střední a východní Evropy druhé nejvyšší, vyšší jsou pouze v chorvatském Záhřebu. V kontextu stovky světových měst je Praha na 67. místě. Nejvyšší stavební náklady jsou v Londýně, následují New York a Hongkong. Vyplývá to z výsledků studie mezinárodní poradenské společnosti Arcadis, které má ČTK k dispozici.

"Růst stavebních nákladů byl v posledních letech v České republice tažen zejména růstem mezd, který byl dokonce vyšší než na západě, omezenou kapacitou stavebních firem a krátkodobým nedostatkem určitých typů stavebních materiálů," uvedl nákladový analytik Arcadis Milan Vencl. V loňském roce podle něj dosáhly ceny stavebních materiálů maxima, na kterém se kvůli dlouhodobě nasmlouvaným kontraktům udrží i v letošním roce.

Záhřeb se s nejvyššími stavebními náklady v regionu zařadil v celosvětovém srovnání na 64. místo. Za Prahou (67.) následují Varšava (68.), Bělehrad (69.), Krakov (71.), Poznaň (72.), Bukurešť (89.) a Sofie (90.)

V první desítce s nejvyššími náklady se umístilo šest evropských měst. Kromě Londýna to jsou Ženeva (4.), Kodaň (6.), Curych (8.), Dublin (9.) a Edinburgh (10.). Naopak tři města s nejnižšími náklady jsou z Indie, konkrétně jsou to Bengalúr, Nové Dilí a Bombaj.

Podle studie existují dva způsoby, jak současná opatření proti šíření koronaviru mohou ovlivnit stavebnictví. Jednak to může být šok na straně nabídky, kdy se developerské a stavební projekty zpomalí, zpozdí nebo zcela zastaví. Hlavními důvody budou nedostatek stavebních materiálů a technologických celků nebo chybějící stavební dělníci. Druhým nebezpečím je propad poptávky v důsledku případné hospodářské recese.

"V Česku se zatím velké stavební projekty realizují a každý se snaží minimalizovat prodlení na minimum. Nicméně sledujeme výpadky jak u pracovníků z ciziny, tak výpadky dodávek stavebních materiálů ze zahraničí, například italské obklady. České firmy dělají maximum, aby své závazky dodržely. Další vývoj bohužel nejsme v tuto chvíli schopni odhadovat," dodal Josef Kalabis ze společnosti Arcadis. Záviset podle něj bude na rozsahu a délce vládních omezení nejen v Česku, ale i v okolních státech.

Podle aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research ředitelé stavebních firem v Česku očekávají, že letos obor meziročně klesne o 10,1 procenta, příští rok o 3,1 procenta. Ještě v polovině února firmy počítaly s růstem o 1,6 procenta letos a 0,8 procenta v příštím roce.