Komatsu potřebu bagr

Lindab Safety: aby vaše střecha byla i v zimě bezpečná

Střechu obvykle vnímáme jako funkční objekt, který nám slouží a není třeba mu věnovat příliš pozornosti. To se ale může vymstít. Zvláště v letošní mrazivé zimě, která pro střechu znamená vysokou zátěž. Musí se vypořádat s vodou, sněhem i ledem. Proto je nutné ji pečlivě zabezpečit a kontrolovat, aby nedošlo ke škodám na zdraví nebo majetku. Jak na to, radí Lindab, přední světový výrobce střešních a okapových systémů z prvotřídní švédské oceli. Pro bezpečný a snadný přístup a pohyb na střeše i ochranu okolí před sjížděním sněhu a ledu je určen komplexní systém Lindab Safety. Ten je nyní rozšířený o další prvky, umožňující montáž na prakticky všechny typy střech ze všech běžných materiálů. Navíc je levnější: bezpečnostní prvky lze aktuálně pořídit s až 30% slevou. Novinkou je i lepší dostupnost: celý sortiment Lindab Safety je trvale na skladě i v ČR, takže svou střechu můžete zabezpečit ihned.

 

„Prevence je vždy lepší než likvidace následných škod,“ říká Štěpán Lášek, produktový manažer společnosti Lindab s. r. o.  „Ať už je zima mírnější či tuhá, na pravidelnou inspekci střešní krytiny by měl myslet každý majitel domu. Navíc je třeba na každou střechu čas od času vstoupit a vykonat údržbu na komíně nebo anténách. Nemluvě o nutnosti řešit funkční potíže, jako je zatékání, poškození větrem či zanešení okapů listím. Často je mnohem výhodnější zajistit přístup na střechu zvenčí - bez průlezu zevnitř, který by vytvořil zbytečný otvor do střešní krytiny. Bezpečnostní prvky systému Lindab Safety se hodí do jakéhokoli klimatického prostředí od hor až po nížiny. A lze je montovat nejen na plechové střešní krytiny od profilovaných po drážkované, ale i na střechy z dalších známých materiálů. Majitelé domů mohou zvolit buď lakované provedení, které je velmi estetické a trvanlivé, nebo ekonomičtější variantu z pozinkované oceli.“

 

Vybavte svůj dům zábranami proti sjíždění střechu ze střechy

Sníh, který nekontrolovaně sjíždí ze střechy, může poškodit nejen okapy, ale i bezprostřední okolí vašeho domu – například zaparkovaná auta. Nemluvě o ohrožení procházejících chodců. Kritickými místy bývají také vchody do budov. Lindab proto s využitím systému Safety radí na střechu instalovat sněhové zábrany, pro které je vždy třeba brát v úvahu sněhové zatížení oblasti, v níž se dům nachází, délku střechy, její tvar i sklon (zábrany se doporučují a často také při projektování domu předepisují pro sklon vyšší než 10º). „Sněhové zábrany je vhodné instalovat v jedné nebo více řadách nad sebou podle délky střechy a jejího předpokládaného zatěžování sněhem. Více řad vyžadují také víceúrovňové střechy, jako jsou přístavby, vikýře apod. S dimenzováním jednotlivých řad pomohou odborníci z montážních firem či z technického oddělení Lindabu, které poskytne konzultace i cenovou kalkulaci šitou na míru vaší střeše. Pro bezplatné poradenství můžete využít také portálu Lindabu www.stresniasistent.cz,“ doplňuje Štěpán Lášek. Pokud majitel budovy zjistí, že sníh na střeše působí obtíže, lze protisněhové zábrany ze systému Lindab Safety osadit na většinu střešních krytin i dodatečně. Vybírat si je možné z 6 barevných odstínů od antické bílé přes cihlově červené až po černou.

 ec67fyur8t6x1es7qgx2.jpg

Bezpečnost na střeše se vším všudy

Vedle sněhových zábran patří do systému Lindab Safety také střešní lávky, střešní a stěnové žebříky, ochranné koše či kotevní oka. „Na kluzkých a strmých krytinách není bezpečný pohyb osob možný. Proto byste na tyto bezpečnostní prvky také neměli zapomenout. Jinak se vystavujete nebezpečí, že na vaši střechu nebude chtít lézt žádný kominík,“ uzavírá Štěpán Lášek.