Komatsu potřebu bagr

Stavební výroba v Olomouckém kraji letos do března klesla o desetinu

Olomouc (ČTK) - Základní stavební výroba v Olomouckém kraji letos v prvním čtvrtletí meziročně klesla téměř o deset procent na 1,133 miliardy korun. Snížila se hodnota inženýrského i pozemního stavitelství, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Loni základní stavební výroba v kraji díky vyšší intenzitě pozemního stavitelství meziročně naopak vzrostla zhruba o čtvrtinu na 7,863 miliardy korun.

Hodnota pozemního stavitelství, do kterého patří stavba bytových a nebytových budov, letos od ledna do března v Olomouckém kraji meziročně klesla o 12,4 procenta na 713 milionů korun. U inženýrského stavitelství pak statistici zaznamenali pokles hodnoty o 6,7 procenta na 393 milionů korun. Inženýrské stavitelství zahrnuje výstavbu a změny na dopravních stavbách, telekomunikačních, elektrických a potrubních vedeních, stavbách pro průmyslové účely a ostatních inženýrských dílech.

V celém Česku se hodnota základní stavební výroby v prvním letošním čtvrtletí zvýšila o 9,3 procenta na 38,163 miliardy korun. Pokles vykázaly tři kraje, v Olomouckém kraji bylo meziroční procentuální snížení stavební produkce nejvyšší. Z pohledu absolutní hodnoty stavební produkce připadla kraji až 11. pozice. Nejvyšší hodnotu stavební výroby měla Praha, a to 16,2 miliardy korun.