Elkov-Elektro 990x200

PSJ završilo proměnu závodu Kronospanu v Bělorusku

SMORGOŇ, 20. března 2014 – Montážní středisko ocelových konstrukcí firmy PSJ, které je organizačně začleněno do Regionu Morava, v březnu letošního roku završilo více než dva a půl roku trvající sled dodávek pro nový závod dřevozpracující společnosti Kronospan v běloruském městě Smorgoň. Rozsah postupných dodávek PSJ dosáhl souhrnného finančního objemu kolem 20 milionu eur.

„Zakázka započala v srpnu 2011 demontážemi hal v německém městě Ebersdorf. Postupně se na tento kontrakt nabalilo poměrně široké spektrum dílčích dodávek, přibyla demontáž objektů v německém městě Magdeburg, druhá etapa demontáží v Ebersdorfu a v listopadu 2011 došlo k přesunutí našich montážních kapacit do běloruského města Smorgoň. Město Smorgoň se nachází poměrně blízko hranic s Litvou v oblasti Grodno,“ uvedl šéf střediska ocelových konstrukcí Jaromír Juránek.

Zakázka ve Smorgoni představovala pro montážní středisko ocelových konstrukcí PSJ pod vedením stavbyvedoucích Pavla Bráchy a Petra Juránka několik samostatných dodávek. Nejprve přišla na řadu montáž ocelových konstrukcí demontovaných v Ebersdorfu a následně rekonstrukce části původní nedostavěné haly, která byla do konce roku 2012 upravena pro montáž lisu KT. Renovací prošly i další prostory této rozsáhlé staré haly, jejíž železobetonová konstrukce zabírá půdorysnou plochu 100.000 m2. „V průběhu loňského roku jsme přizpůsobili jednu z jejích částí pro potřeby linky impregnace a laminování. Zároveň jsme postavili zcela novou výrobní halu o půdorysném rozměru 136 x 68 metrů, která slouží pro výrobu desek MDF. Vedle toho byla v srpnu 2013 završena montáž hal, které byly transportovány z Magdeburgu. V nich byla instalována další technologie linky MDF,“ rekapituloval Jaromír Juránek.

V posledním půlroce se činnost specializovaného střediska ocelových konstrukcí a opláštění PSJ zaměřila na výstavbu skladu stěpek pro výrobní linku DTD a montáž ocelové konstrukce rozvodny sušárny DTD.  Šlo o dva objekty, které jsme v loňském roce demontovali z výrobního areálu v anglickém Knowsley. Nové využití nalezly v 1.500 kilometrů vzdáleném městě Smorgoň. Naši činnost jsme v Bělorusku ukončili v březnu letošního roku,“ uzavřel svůj komentář Jaromír Juránek, který ocenil kvalitní a konstruktivní spolupráci s investorem a také práci českých subdodavatelů i běloruských firem. Zároveň prezentoval výhrady k velké administrativní zátěži, která stavby v Bělorusku provází.