PSJ staví terminál pro mezinárodní letiště v Nižném Novgorodu

NIŽNIJ NOVGOROD – Akciová společnost PSJ stojí před další významnou stavební výzvou na ruském trhu. V červnu letošního roku zahájila výstavbu nového terminálu pro osobní přepravu na mezinárodním letišti Strigino v Nižném Novgorodu. Dokončení úvodní etapy modernizace letiště je stanoveno na prosinec příštího roku a předpokládá finanční náklady ve výši 2,9 miliardy rublů.

Slavnostní zahájení významného stavebního díla si v úterý 10. června nenechal ujít Michail Viktorovič Babič, zástupce prezidenta Ruské federace pro Privolžský federální okruh, Valerij Pavlinovič Šancev, gubernátor Nižněgorodské oblasti, František Vaculík, generální ředitel a předseda představenstva PSJ, řada dalších významných hostů a též velké množství zástupců médií.

Program rozvoje a rekonstrukce nižněgorodského leteckého uzlu bude probíhat po etapách a je naplánován až do roku 2021. Investorem díla je nejvýznamnější letištní holding v Rusku – společnost ZAO UK „Aeroporty Regionov“, která spravuje a modernizuje letiště v Jekatěrinburgu, Samaře a právě v Nižném Novgorodu. Procedura výběru generálního dodavatele I. etapy byla zahájena v říjnu 2013. Uskutečnila se ve dvou etapách, přičemž investor při kvalifikačním výběru obdržel přihlášky od 23 uchazečů. Hlavní fáze výběru probíhala při jednáních s uchazeči, která začala v prosinci 2013. K jednáním bylo pozváno 14 společností, ale pouze 7 z nich předložily své nabídky. Jako nejlepší byla shledána nabídka společnosti PSJ.

„Jsme velmi rádi, že jsme v náročném vícekolovém výběrovém řízení zvítězili a získali jsme možnost realizovat jeden z nejprestižnějších projektů v Ruské federaci. Vnímáme jej jako velmi významný pro region, tudíž cítíme zvláštní odpovědnost. Jsme připravení realizovat tento projet na nejvyšší úrovni,“ zdůraznil Ing. Milan Věžník, ředitel filiálky společnosti PSJ v Ruské federaci. Řízením díla byl pověřen projektový manažer Ing. Pavel Duran.

Nový terminál pro osobní přepravu zahrnuje 27 tisíc metrů čtverečních ploch. Jeho uvedení do provozu je plánováno na závěr příštího roku. Odbavovací kapacita nového terminálu bude činit více než 1,5 milionů cestujících ročně. Terminál bude vybaven 4 teleskopickými nástupními mosty a dalším moderním technologickým zařízením.

„Stále rostoucí počty cestujících je velmi složité odbavovat na odpovídající úrovni v podmínkách omezené stávající infrastruktury, která byla vybudována ještě v sovětské éře. Nový terminál poskytne díky využití nejmodernějších technologií služby cestujícím a leteckým společnostem na kvalitativně vyšší úrovni. Zároveň bude silným motivačním faktorem pro rozvoj ekonomiky regionu,“ sdělil Alexandr Sinělnikov, výkonný ředitel letiště Strigino.

Doplňme, že společnost PSJ v Nižném Novgorodu souběžně realizuje dostavbu rozsáhlého obchodního a zábavního centra Něbo ve finančním objemu přesahujícím 2,5 miliardy rublů.