husqvarna

Miliardová rekonstrukce Bratislavského hradu jde do finále, stavět bude i česká firma

Na závěrečné fázi rekonstrukce Bratislavského hradu ve slovenském hlavním městě se bude podílet i česká stavební firma VW WACHAL z Kroměříže. Veřejnou zakázku za více než 16 milionů eur vysoutěžila ve sdružení s firmami VHS-PS a Trade Fides. Práce se týkají budov v severní části areálu. Nákladná rekonstrukce bratislavské dominanty probíhá už od roku 2008, od té doby již stála více než 118 milionů eur (přes 3 miliardy Kč).

„Jsme velmi rádi, že se můžeme podílet na rekonstrukci budov, které jsou tak významné pro celý slovenský stát. Tím spíše, že naše rodina pochází také ze Slovenska,“ řekl Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel společnosti VW WACHAL. Ta se bude podílet na zakázce ze 40 %. Sdružení firem zvítězilo v elektronické aukci po splnění kvalifikačních kritérií díky nejnižší nabídnuté ceně, která se zastavila na 16,152 milionů eur.

Zakázku zadala Kancelář Národní rady Slovenské republiky, která Bratislavský hrad a jeho areál vlastní a spravuje. Stavět se podle plánu začne již v prosinci a rekonstrukce se bude týkat celkem osmi stavebních celků, z nichž největší je budova na takzvaných severních hradbách. Ta spolkne největší porci prostředků, půjde na ni zhruba 10,9 milionu eur, což je více než 80 % z celkové ceny zakázky. Mezi další části hradu, které projdou rekonstrukcí, patří například historická Žigmundova brána nebo Leopoldovo nádvoří.

Do zrekonstruovaných budov plánuje Kancelář Národní rady SR přesunout administrativu Národní rady a najde i další využití. Jak již dříve informoval předseda parlamentu Slovenské republiky Andrej Danko, při rekonstrukci severních hradeb by měla vzniknout například reprezentační místa pro předsedy poslaneckých klubů a samotný parlament.

Bratislavský hrad je pozoruhodným příkladem rekonstrukce národní památky. Stavba, jejíž základy sahají až do 10. století, byla ještě na počátku 20. století ruinou a v meziválečném období se dokonce uvažovalo o její demolici. V 50. letech však bylo rozhodnuto o obnovení hradu a ten byl vystavěn do předchozí podoby. Rekonstrukce započatá v roce 2008 je první rozsáhlou opravou od obnovení hradu.