Cime 3 kvartal 2024

Stavbaři usadili u Prosenic novou konstrukci železničního mostu

Přerov 28. září (ČTK) - Stavbaři dnes usadili u Prosenic u Přerova na koridoru mezi Přerovem a Bohumínem novou ocelovou konstrukci železničního mostu o váze 264 tun. Původní most vážící o čtyři tuny více odstranili v sobotu. Vše se uskutečnilo podle plánu, žádné problémy nebyly, řekl dnes ČTK Josef Sukup ze Správy železnic.

"Na přerovské opěře byl most usazen minutu před dvanáctou, na druhé opěře směrem na Prosenice k tomu došlo krátce po jedné hodině," uvedla Správa železnic na twitteru.

Starý most byl postaven v 70. letech minulého století. V konstrukci se však objevily trhliny a nebylo po něm možné jezdit vyšší traťovou rychlostí, uvedl již dříve Sukup. Původnímu mostu se přezdívalo Rámusák, konstrukce nového mostu by měla být výrazně tišší.

K odstranění starého mostu i usazení nového bylo potřeba speciálního jeřábu, který má nosnost 750 tun. Jeho části se začaly na místo přivážet před týdnem, jeřáb byl smontovaný ve čtvrtek.

Kvůli náročné stavební akci byl v sobotu a dnes omezen provoz některých dálkových vlaků. Výměna jednokolejného mostu nedaleko nádraží Prosenice je součástí rekonstrukce další části železniční stanice Přerov, která bude stát téměř 3,8 miliardy korun.