husqvarna

Stavba bytových domů pro mladé v Praze 6 by mohla začít do tří let

Praha (ČTK) - Stavba domů se zhruba 42 malometrážními nájemními byty, které chce Praha 6 vybudovat v Ruzyni v ulici Rakovnická, by mohla začít do tří let. Radnice za ni zaplatí zhruba 120 milionů korun. Bydlení by podle plánů radnice mělo sloužit především mladé generaci. Součástí projektu by měla být také nová mateřská škola. Jaká společnost projekt připraví, se zatím neví. ČTK to řekl mluvčí městské části Marek Zeman.

Radnice vystaví byty o rozloze zhruba 25 až 35 metrů čtverečních, které budou určené především mladým z Prahy 6. "Na šestce je draho a děti odsud často docházejí do jiných městských částí, přestože tady mají zázemí, protože si nemohou ani s podporou rodičů dovolit koupit si v Praze 6 nemovitost," uvedl starosta městské části Jakub Stárek (ODS).

"Domy budou ekologicky a ekonomicky postaveny a budou tak sloužit téhle mladé generaci, která se potřebuje osamostatnit," dodal. Pro získání nájemního bytu budou podle Stárka zřejmě i nějaké podmínky, a sice například jak dlouho uchazeč v Praze 6 žije.

Každý z bytů bude mít podle Stárka balkon či přístup do zahrady, aby byly prostorné. "Dokonce jsme uvažovali, že tam neuděláme ani žádný kuchyňský kout, aby v nich bylo více prostoru s tím, že levněji vyjde objednávat si jídlo skrze dovážkovou službu," řekl.

V tuto chvíli se ještě neví, jaka stavební firma bude objekty stavět, protože dosud nebyl podle Zemana dopracován projekt na jejich výstavbu. Na podobu plánovaných městských bytových domů a rovněž mateřské školy v Ruzyni vypsala Praha 6 v červnu v roce 2021 architektonickou soutěž. Vyhrál ji návrh architektů Martina Němce a Petra Dvořáka z ateliéru A.D.N.S. architekti. Součástí soutěže byl i návrh nové mateřské školy, která by měla nabídnout zhruba 50 míst pro místní děti.

Praha 6 je jednou z největších pražských městských částí. Rozkládá se na ploše 4156 hektarů, žije tu přes 100.000 lidí. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.