husqvarna

Stát navýší rozpočet na dopravní stavby o 6,5 mld. na 113 mld. Kč

Praha 30. března (ČTK) - Stát navýší letošní rozpočet na investice do dopravní infrastruktury o 6,5 miliard na celkových 113 miliard korun. Dnes o tom rozhodla vláda, oznámil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Podle něj by to mělo pomoci při současné krizi udržet úroveň stavebnictví a zaměstnanosti v oboru. Některé dopravní stavby byly kvůli nynější situaci zastaveny. Loni měl Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který má dopravní stavby na starosti, rozpočet původně okolo 86 miliard a během roku se výdaje zvýšily na zhruba 101 miliard korun.

"V době krize budeme navyšovat investice, abychom ochránili stavební ruch a firmy ve stavebnictví, pracovní sílu ve oboru a také profese a řemesla na něj navázané," uvedl dnes Havlíček.

Současná krize kolem koronaviru se projevila i u dopravních staveb, které se tak mohou zpozdit. V minulém týdnu dočasně zastavila své práce například stavební společnost Eurovia, která dosud pracovala na několika dálničních úsecích, včetně D1, a rovněž na některých železničních stavbách.

Rozpočet SFDI pro letošní rok byl navyšován už v předchozích měsících. Ministerstvo dopravy původně počítalo s výdaji okolo 87 miliard, ale postupným navyšováním z rozpočtových rezerv a evropských fondů se balík peněz na dopravní stavby dostal na téměř 107 miliard korun. Rozpočet nezahrnuje peníze na opravy silnic druhé a třetí třídy, které spravují kraje. Stát krajům v minulých letech poskytoval ročně na tyto cesty dvě až čtyři miliardy, letos zatím tyto peníze regionům neslíbil.

SFDI funguje od roku 2001. Od té doby rozdělil na financování dopravních staveb více než 1,1 bilionu korun. K nejdražším projektům patřila stavba dálnice D8 a železničního tunelu v Ejpovicích. Ředitele fondu Zbyňka Hořelicu vyzval v polovině ledna premiér Andrej Babiš (ANO) k rezignaci. Spolu s prvním náměstkem ministra dopravy Tomášem Čočkem podle něj nezvládli situaci kolem zakázky k elektronickým dálničním známkám, kvůli které skončil ve vládě ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Hořelica však ve funkci zatím pokračuje.