Komatsu potřebu bagr

Stát dá letos na dopravní stavby z fondu téměř 100 miliard Kč

 

Praha 30. dubna (ČTK) - Stát podle aktualizovaného rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) letos na dopravní stavby vynaloží téměř 100 miliard korun. Jde o nejvyšší částku od roku 2001, kdy fond vznikl. Původně schválený rozpočet počítal s výdaji okolo 87 miliard korun, výdaje se navýšily díky rozpočtovým opatřením. Na dnešním Žofínském fóru to řekl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. Aktualizovaný rozpočet počítá i s penězi na krajské silnice.

Stát na zvýšení výdajů využije zejména rozpočtových rezerv z předchozího roku. Dalšími zdroji jsou vyšší příjmy z mýtného, dálničních známek či daňových výnosů.

Hlavním zdrojem rozpočtu SFDI jsou státní peníze, ty budou tvořit více než 73 miliard korun. Dalších 23,6 miliardy korun SFDI získá z evropských fondů. Většina peněz by měla jít na rozestavěné projekty.

Větší část peněz bude z fondu směřovat na železnice, a to 43,5 miliardy korun. Dalších téměř 40 miliard korun dostane Ředitelství silnic a dálnic. Na projekty na vodních cestách SFDI vyhradilo zhruba 1,4 miliardy korun. Zbylou částkou bude fond financovat ostatní projekty, a to například v letecké dopravě, cyklodopravě či v bezpečnosti dopravy.

Rozpočet počítá také s financováním krajských silnic. Kraje by na opravy silnic druhých a třetích tříd by od státu měly letos dostat čtyři miliardy korun. Zhruba dvě miliardy chce stát vyhradit v dotacích z evropských fondů, další dvě miliardy budou z národních zdrojů, zejména z rozpočtových rezerv. Dnes SFDI krajům rozeslalo dopis, ve kterém je žádá o představení jejich projektů. První peníze by kraje mohly dostat během května.

Loňské výdaje ze SFDI byly vyšší, než předpokládal schválený rozpočet. Čerpání 72 miliard korun bylo vyšší o deset procent.

V roce 2020 by měl fond podle rozpočtového výhledu hospodařit s 97,7 miliardy korun a o rok později s 79 miliardami korun. V roce 2021 se předpokládá dočerpání peněz z evropského Operačního programu doprava na léta 2014 až 2020 a podle podkladů se budou muset zavádět nové způsoby financování dopravní infrastruktury. Zmiňuje se možnost projektů partnerství veřejného a soukromého sektoru a úvěry od Evropské investiční banky.