husqvarna

Stanjura chce v zákoně zpřesnit podmínky pro bezúplatný převod majetku státu

Praha 9. února (ČTK) - Do zákona o majetku státu by se měl dostat přesný výčet druhů majetku a důvodů, kdy stát převede bezúplatně svůj nepotřebný majetek na obce, města nebo kraje. Zákon by měl také obsahovat výčet případů, kdy převod bude sice úplatný, ale samospráva dostane exkluzivitu na vyjednávání. Příslušnou novelu chce ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) předložit Sněmovně po parlamentních prázdninách. Řekl to při dnešních sněmovních interpelacích.

Stanjura upřesnil, že v případě bezúplatného převodu bude zákon vždy obsahovat pojistku, například minimální dobu, po kterou daný majetek nebude moci nabyvatel prodat. V těchto dnech se dokončuje paragrafové znění návrhu, poté bude následovat vnitřní připomínkové řízení na ministerstvu a následně vnější připomínkové řízení. V případě exkluzivity na vyjednávání u úplatných převodů novinka znamená, že samosprávy se nebudou muset účastnit zejména dražeb, uvedl ministr.

Stanjura připomněl informace z tohoto týdne, že stát chce poprvé udělat celkovou inventuru nemovitostí státních institucí. Jejím cílem je odhalit nepotřebné nemovitosti, které by mohly přednostně získat obce a kraje. Stát by tak ušetřil peníze za správu majetku. Státní instituce budou muset prokazovat, že je pro ně daný majetek potřebný, jinak bude prohlášen za nepotřebný.