Cime 3 kvartal 2024

Správa začala hledat tvůrce dokumentace k rychlotrati do Ostravy

Praha 3. září (ČTK) - Správa železnic začala hledat zhotovitele dokumentace pro územní řízení a stavbu připravovaného úseku vysokorychlostní trati mezi Ostravou a Prosenicemi. Odhadovaná částka za zpracování dokumentace je 195 milionů korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Úsek, který je podle dopravců nyní přetížen, je součástí chystané rychlodráhy mezi Ostravou a Brnem, trať by se podle dřívějších plánů měla začít stavět za pět let. Část mezi Přerovem a Ostravou by mohla být hotová v roce 2030.

Vybraný zhotovitel by měl zpracovat podrobnou dokumentaci pro vydání rozhodnutí o umístění stavby mezi Prosenicemi a Hranicemi na Moravě, dále vypracovat záměr projektu pro rekonstrukce hranického nádraží nebo dokumentaci pro proces EIA, tedy vyhodnocení dopadů stavby trati Prosenice-Ostrava Svinov na okolní životní prostředí. Součástí zakázky budou i další práce potřebné pro přípravu stavby. Vítěz soutěže na to bude mít 14 měsíců.

Plánovaná rychlotrať mezi Brnem a Ostravou by měla spojit obě města za jednu hodinu, nyní to trvá přes dvě hodiny. Podle dopravců je v současnosti úsek z Přerova do Ostravy přetížen, na což doplácí zejména nákladní vlaky. Od rychlodráhy si slibují odlehčení trati od osobní dopravy.

Správa železnic v současnosti připravuje studie několika vysokorychlostních tratí. Jako pilotní úseky vybrala úseky Praha - Běchovice - Poříčany, dále Brno (Modřice) - Vranovice na tahu Brno - Vídeň/Bratislava a právě úsek Přerov (Prosenice) - Ostrava - Svinov na páteřním tahu mezi Prahou, Brnem a Ostravou. Na seznamu pilotních úseků jsou také části rychlotrati mezi Prahou a Drážďany.