Cime 3 kvartal 2024

Soukromník si může podat žádost o těžbu štěrkopísku na Hodonínsku

Moravský Písek (Hodonínsko) 11. května (ČTK) - Firma František Jampílek bude moct podat žádost o těžbu štěrkopísku mezi Moravským Pískem na Hodonínsku a Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. Český báňský úřad na základě souhlasného stanoviska z ministerstva životního prostředí stanoví dobývací prostor, řekl dnes ČTK mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek. Rozhodnutí úřadu o samotné žádosti o těžbě ale nelze předjímat. Okolní obce proti těžbě protestují, protože se bojí znečištění blízkého zdroje pitné vody pro více než 100.000 lidí. Obce se chtějí bránit i soudně. Starostka Moravského Písku Hana Habartová (ČSSD) uvedla, že rozhodnutí nechápe.

Zdroj pitné vody zvaný Bzenec-komplex je na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Je pátý největší v zemi. Zásobuje obyvatele Hodonínska, Břeclavska, ale i části Kroměřížska. Okolní obce sepsaly proti těžbě petici a tvrdí, že může vodu nenávratně znehodnotit. Riziko potvrdili i jihomoravští hygienici. V případě souhlasu s těžbou se chtějí obce bránit soudně. Petici v minulosti podepsal i bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Bojuje proti ní Jihomoravský kraj a další politici.

Báňský úřad vedl správní řízení o stanovení dobývacího prostoru několik let. Musel ho i přerušit a pokračovat může až nyní. "Obdrželi jsme z ministerstva životního prostředí souhlasné stanovisko. Byla tím odstraněna poslední překážka a nic nám nebrání k tomu, abychom ve věci stanovení dobývacího prostoru rozhodli kladně. Máme všechna stanoviska a rozhodnutí vydáme v rámci několika týdnů," uvedl Machek. Pokud by úřad dobývací prostor nestanovil, firma by žádost o samotnou těžbu podat nemohla.

Pokud si žádost podá, neznamená to, že jí báňský úřad vyhoví. Podle Machka nelze předjímat, zda těžbu povolí. Bude totiž znovu sbírat všechna potřebná stanoviska, nová vyjádření a podobně. Z řízení o stanovení dobývacího prostoru může použít jen posudek o vlivu na životní prostředí (EIA) z ministerstva, který se vztahuje jak na řízení o stanovení dobývacího prostoru, tak na samotnou těžbu.

Jakmile firma žádost podá, úřad má na vyřízení tři měsíce. Řízení se však může táhnout i několik let kvůli vyžádání dalších podkladů, přerušení, odvoláním nebo dalším komplikacím.

Podle moravskopísecké starostky Habartové podepsaly petici proti těžbě už tisíce lidí. "Všude se píše o boji se suchem. Na jedné straně se minulý týden vyhlásil dotační program na nové zdroje pitné vody za 600 milionů, na druhé straně se tady takovým způsobem hospodaří se stávajícím vydatným a kvalitním zdrojem pitné vody, který je v ohrožení. Nechápu to a ani běžní občané," řekla ČTK Habartová.