Komatsu potřebuju bagr

Sociologický ústav chce ukázat kvalitní nájmy, spustil platformu s kodexem

Praha 6. prosince (ČTK) - Sociologický ústav Akademie věd ČR se chce podílet na kultivaci nájemního trhu. Na dnes spuštěné bezplatné platformě NájemPlus cílí na dlouhodobé pronájmy, ve srovnání s komerčními weby je podmínkou pro pronajímatele při vstupu souhlasit s etickým kodexem a nájemci umožnit hodnocení. Projekt je financován z programu Strategie AV 21 a médiím ho dnes představil Martin Lux, vedoucí oddělení Socioekonomie bydlení ústavu.

Podle Luxe je snahou, aby Češi začali vnímat nájemné i jako domov, což tak podle průzkumů Sociologického ústavu z roku 2013 bralo jen pět procent dotázaných. A i předloňský průzkum mezi mladými lidmi ukázal, že více něž 80 procent touží po vlastním bydlení.

"Naše motivace není založená na zisku, ale doufáme, že vznikne registr top pronajímatelů, kteří jsou zárukou kvality," řekl Lux. Platforma má oslovit především lidi, kteří mají k pronájmům jeden dva byty, či majitele domů po restituci a nabídnout standard západních zemí.

K tomu má přispět desetibodový etický kodex, v kterém se pronajímatel mimo jiné zavazuje, že umožní nájemci si nahlásit trvalé bydliště a nabídne dlouhodobou smlouvu. Jde minimálně o pět let ve formě každoroční opce, pokud nájemník smlouvu závažně neporuší.

V Česku v současnosti převažuje vlastnické bydlení, podle dat Eurostatu je 79 procent ve vlastním bytě či domě. Aktuálně je ale kvůli inflaci a vysokým hypotékám o nájmy velký zájem. "Dnes to vypadá srandovně, pronajímatelé mají zástup zájemců, z kterých si vybírají, ale může se to otočit lusknutím prstu. Věříme, že se projekt pomalu rozjede," řekl Lux.

Rok budovaná platforma podle něj vyšla asi na 200.000 korun a provoz bude zajišťovat jeho oddělení. Strategie AV 21 je projekt Akademie věd ČR, který vznikl v roce 2015, jejímž mottem je Špičkový výzkum ve veřejném zájmu s cílem prosadit se v praxi.