Komatsu potřebu bagr

Slovenská metropole se potýká s nedostatkem volných nových bytů

 

Bratislava 19. července (zpravodaj ČTK) - Slovenská metropole se potýká s nedostatkem volných bytů v novostavbách, jejich počet s ohledem na poptávku klesl na nejnižší úroveň za posledních 15 let. V analýze na to upozornila společnost Bencont Investments. Nedostatek bytů má také Praha, kde ceny nových bytů za poslední roky výrazně stouply.

Na konci června bylo na bratislavském realitním trhu 1930 volných bytů ve 104 různých projektech.

"Ačkoliv poptávka už není tak vysoká jako před dvěma či třemi lety, v poměru k volným bytům mluvíme o vůbec nejnižší zásobě bytů za posledních 15 let," uvedl analytik společnosti Bencont Rudolf Bruchánik. Dodal, že za poslední tři čtvrtletí přibylo na trhu ve slovenské metropoli jen 583 nových bytů, což je s ohledem na poptávku nízký počet.

V Bratislavě, kde je nejvyšší životní úroveň na Slovensku a kde ceny bytů i domů jsou výrazně vyšší než v jiných částech země, se ve druhém letošním čtvrtletí prodej nových bytů proti předchozímu kvartálu zvýšil o více než pětinu na 824 bytů. Opatření slovenské centrální banky, jejichž cílem je zastavit nadměrné zadlužování Slováků, poptávku po bratislavských nemovitostech podle analýzy výrazně neomezily.

Průměrná cena metru čtverečního plochy bytu v bratislavských novostavbách ve druhém čtvrtletí stoupla meziročně téměř o desetinu na 3014 eur (přes 77.000 Kč), byť oproti prvnímu čtvrtletí nepatrně klesla. V průměru se prodávaly byty s výměrou 65 metrů čtverečních.

Reality určené k bydlení na Slovensku v posledních letech zdražují. Ceny bytů letos vystoupily na nová maxima, byly tak vyšší než v období boomu v roce 2008.

V české metropoli podle dřívějších informací za poslední tři roky stouply ceny nových bytů kvůli pomalé výstavbě zhruba o 80 procent a průměrná prodejní cena se dostala přes 100.000 korun za metr čtvereční.