husqvarna

ŘSD pokračuje v přípravě výstavby dalších úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 21. července (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje v přípravě výstavby dalších úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji. Na konci roku by se měla otevřít část mezi Časy a Ostrovem, která naváže na jprovozněný úsek z Opatovic nad Labem do Časů. Ze sedmikilometrové dálnice z Ostrova do Vysokého Mýta ŘSD vyčlenilo tunel Homole, kde již byla zahájena soutěž na zhotovitele, uvedl na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Některé úseky by se mohly financovat formou PPP projektů, tedy s využitím soukromého kapitálu.

"V srpnu je předpoklad podání žádosti o stavební povolení na celou trasu, vykoupeno je 20 procent potřebných ploch. Koncept projektové dokumentace pro provádění stavby bude v září. Předpoklad zahájení stavby tunelu Homole je rok 2023, u ostatní trasy 2024," uvedl Mátl.

Úsek Ostrov - Vysoké Mýto by se pode aktuálních informací ŘSD měl začít stavět v roce 2024 a otevřít o dva roky později. Další část z Vysokého Mýta do Džbánova chtějí silničáři budovat od roku 2023 a do provozu by měla být uvedena v roce 2026. Navazující úsek do Litomyšle chce ŘSD stavět od roku 2024 do roku 2027 stejně jako dálnici z Litomyšle do Janova.

Podle Mátla je na další část Janov - Opatovec vydáno stavební povolení, vykoupeno je 87 procent pozemků, ke konci se blíží zpracování dokumentace pro provedení stavby. Výstavba by moha začít příští rok. Na úsek Opatovec - Staré Město chce ŘSD v listopadu požádat o stavební povolení, získalo již 61 procent ploch. Předpoklad zahájení stavby je v letech 2024 nebo 2025, stavět by mohl soukromý investor, stát by mu cenu postupně splácel. Na poslední úsek D35 v kraji ze Starého Města do Mohelnice by mohlo být do konce letošního roku vydáno územní rozhodnutí. I v tomto případě by mohla výstavbu financovat soukromá firma, stavba by měl začít v roce 2025.

V trase budoucí dálnice D35 kolem Vysokého Mýta by ještě letos mohl začít záchranný archeologický výzkum. ŘSD zahájilo výběrové řízení na jeho zpracovatele. Průzkum má trvat deset měsíců, předpokládaná cena činí 148,38 milionů korun bez DPH.

Dálnice bude tvořit alternativu k přetížené dálnici D1. Celá D35 má být hotova v roce 2028.