husqvarna

ŘSD: Dálnice D52 by mohla Novomlýnské nádrže překlenout 2,5 km dlouhým mostem

Brno (ČTK) - Plánovaná dálnice D52 do Rakouska by mohla překlenout Novomlýnské nádrže 2,5 kilometrů dlouhým mostem o 49 polích, který by byl čtyři až sedm metrů nad hladinou. Vyplývá to z dokumentace pro posuzování vlivů na životní prostředí, kterou dnes Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předalo ministerstvu životního prostředí a kterou má ČTK od ŘSD k dispozici. Je to jedna z variant stavby a jde o zásadní novinku proti předchozím plánům na stavbu D52.

Druhou, starší variantou, je vedení dálnice po novém násypu. Až z další přípravy vyplyne, která varianta bude vhodnější. O předání dokumentace ministerstvu dnes informoval na sociální síti X generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Úsek dálnice z Pohořelic přes Mikulov do Rakouska sice získal poprvé kladný posudek EIA již v roce 2005, ale kvůli odporu řady spolků a lidí nedokázali silničáři získat všechna povolení, která potřebovali k zahájení stavby. Proto se přípravou rozhodli projít od začátku, přičemž nechtějí získávat povolení pro jednotlivé úseky, ale pro celý 23 kilometrů dlouhý úsek naráz.

Z dokumentace také vyplývá, že ŘSD kalkuluje s tím, že se úsek přes nádrže bude stavět v letech 2026 až 2029, sousední úseky v letech 2025 až 2028. Nový úsek dálnice spojí od roku 1996 existující dálnici Brno - Pohořelice s rakouskou dálnicí A5, jež vede do Vídně. Na novém úseku mají být čtyři mimoúrovňové křižovatky, a to u Ivaně, u Perné, na severu a jihu Mikulova.

Dosavadní přípravu stavby provázela řada soudních sporů a v části z nich byli odpůrci dálnice úspěšní, proto se příprava protahovala. Dočasně ji také zbrzdila neexistence Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje, které umístily potřebný koridor do krajiny až v roce 2016.

Do současné rozsáhlé dokumentace včlenili silničáři i mnoho studií, v nichž se snažili vypořádat s připomínkami a námitkami, které se v předchozích letech objevily. Pokud se i nyní objeví další a bude nutné prosadit stavbu dálnice pomocí správních a soudních rozhodnutí, mělo by jich být méně vzhledem k tomu, že ŘSD dostavbu dálnice sjednotilo z více dílčích projektů do jednoho.