husqvarna

ŘSD chce letos dokončit hrubé zemní práce na dvou úsecích D35

Pardubice 16. srpna (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce letos dokončit většinu hrubých zemních prací při budování prvních dvou úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji. Stavba začala minulý rok, kdy se přeložila většina inženýrských sítí a vznikly základy mostních objektů, uvedl na dotaz ČTK mluvčí ŘSD Jan Studecký.

"V současné době pokračuje na vybraných úsecích pokládka konstrukčních vrstev, z nichž převážná část by měla být před koncem roku ochráněna první asfaltovou podkladní vrstvou. Jedná se zejména o úseky v blízkosti mimoúrovňových křižovatek Rokytno a Dašice," uvedl Studecký.

Největší mostní estakáda vzniká za křižovatkou u Opatovic nad Labem. Zhruba kilometr dlouhý most se staví technologii posuvné skruže a bude přetínat řeku Labe a její zátopové území.

ŘSD příští rok plánuje téměř kompletní dokončení úseku Opatovice - Časy a dokončení převážné části stavby Časy - Ostrov kromě prostoru kolem železniční trati Uhersko, kde je technologicky nejsložitější most. Jeho zajímavostí je způsob výstavby nosné části nad železniční tratí. "Nosná konstrukce bude rozdělena na dvě samostatné části, které budou vybudovány souběžně se železniční tratí a následně budou otočeny do příčné definitivní polohy a předepnuty. Tato technologie otáčení nebyla dosud v České republice použita," uvedl Studecký.

Úsek Opatovice - Časy měří 12,6 kilometru, je na něm 24 mostů a dvě mimoúrovňové křižovatky. Výstavba má stát 3,4 miliardy korun bez DPH. Navazující úsek Časy - Ostrov je dlouhý 14,7 kilometru, zahrnuje 22 mostů a dvě mimoúrovňové křižovatky, náklady dosáhnou 3,2 miliardy korun.

Studecký uvedl, že výstavba dodržuje harmonogram. Podle informačních letáků ŘSD z letošního července by měl být úsek Opatovice - Časy uveden do provozu v prosinci 2021, další úsek v srpnu 2022.

Dálnice D35 má být alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Prahy do Ostravy. Zároveň se má po jejím otevření výrazně ulevit městům a obcím po trase současné silnice první třídy číslo 35, která dnes z velké části slouží tranzitní dopravě. V Pardubickém kraji obejde Vysoké Mýto a Litomyšl. V budoucnu se dálnice napojí na již hotový úsek mezi Mohelnicí a Olomoucí.