husqvarna

Revitalizace zlínského Baťova mrakodrapu bude stát 82 mil.Kč

Zlín 13. března (ČTK) - Krajští radní schválili revitalizaci Baťova mrakodrapu ve Zlíně, ve kterém krajský úřad spolu s finančním úřadem sídlí. Investice si vyžádá 82,4 milionu korun, evropské dotace i prostředky ze státního rozpočtu by mohly pokrýt až 90 procent celkových nákladů, řekl dnes novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Stavební úpravy by měly začít v červnu, potrvají do prosince letošního roku, za plného provozu budovy.

Revitalizace bude rozdělena do šesti částí. "Jsou jimi obnova paternosteru, úprava expozice ve druhé etáži, obnova podlah ve třetí etáži, rekonstrukce rozvodny nízkého napětí, stavební úpravy vstupu do budovy a modernizace výtahů," uvedl Čunek.

Budovu nechal v letech 1936 až 1938 podle projektu Vladimíra Karfíka postavit Jan Antonín Baťa jako nové sídlo ředitelství firmy Baťa. Mrakodrap vysoký 78 metrů byl tehdy druhou nejvyšší budovou v Evropě, patřil k vrcholným dílům meziválečné architektury v Československu. V letech 2003 až 2004 byla budova celkově rekonstruována. "On sice vypadá nově, ale bohužel výtahy se nám tady zastavují, lidé visí v mezipatrech, je to dost časté," uvedl Čunek.

Budova láká i turisty, atraktivní je zejména výtahová ředitelská kancelář, vyhlídka z posledního patra i expozice o baťovské minulosti.