Kobex Dressta

Vlaky LEO Express brzy vstoupí na slovenský trh

Společnost LEO Express plánuje od 14. prosince tohoto roku vstoupit na trasu Praha – Košice. Společně se Železniční společností Slovensko podala žádost o tuto mezinárodní trasu a dále vyjednává o případné užší spolupráci se slovenským národním dopravcem.   
„O trasu jsme zažádali společně se sl ovenskými partnery, respektujeme tak zvyklosti a konvence v evropské mezinárodní železniční dopravě. Jaký obchodní model pro vstup na tuto trasu zvolíme v tuto chvíli ještě zvažujeme.“, říká majitel a generální ředitel společnosti Leoš Novotný.  
Ve hře jsou tedy všechny scénáře vstupu – od komerční spolupráce obou dopravců až po podnikání na vlastní komerční riziko společnosti LEO Express. „Respektujeme procesy, které musí ZSSK jako státní firma splnit, aby mohla navázat spolupráci s jakoukoli soukromou spo lečností. Proto potvrzujeme, že probíhají jednání o možné spolupráci a jejich výhodách pro slovenskou stranu, a dále nebudeme podrobnosti probíhajícího jednání komentovat“, vysvětlil Novotný a dodal, že v případě neúspěchu jednání je připraven vstoupit na trasu na vlastní komerční riziko.  
Trasa Praha – Košice je logickým krokem v expanzi společnosti LEO Express, jde totiž o prodloužení trasy Praha – Ostrava, na které dopravce v současnosti své vlaky provozuje. Přitom se jedná o velmi zajímavý dopravní trh, který neunikl hledáčkům nejmladšího českého železničního dopravce. „ Dle našich průzkumů se na trase pohybuje více než půl milionu cestujících ročně a přitom nabídka vlakového spojení, jeho rychlost a především úroveň služeb je velmi slabá. V tomto se mají slovenští cestující určitě na co těšit.“ , slibuje Novotný.  
Moderní černo-zlaté jednotky společnosti LEO Express by měly od 14.12.2014 vozit cestující mezi českým hlavním městem a východoslovenskou metropolí dvakrát denně oběma směry. Konkrétní časy jsou předmětem jednání se správci infrastruktury v Česku i na Slovensku, dopravce má zájem vypravit vlaky z obou měst v ranních a odpoledních hodinách.