Komatsu potřebu bagr

NILE HOUSE z River City Prague získal LEED Platinum

Společnost CA Immo Real Estate Management Czech Republic s. r. o. (dále CA Immo) má za sebou v České republice rekordně úspěšný rok. Další z jejích budov získala prestižní certifikaci a také neobsazenost kanceláří v loňském roce významně klesla.

 

Leed Platinum pro Nile House

Mezi nejvýznamnější úspěchy CA Immo patří hodnocení Platinum v certifikaci americké rady pro šetrné budovy LEED for Existing Buildings: Operation & Mainterance pro budovu Nile House v River City Prague. Nile House se stal vůbec první budovou v Česku, která této nejvyšší možné certifikace pro již postavené a provozované budovy dosáhla. V celkovém součtu dosažených bodů je budova na čtvrtém místě celosvětového žebříčku a v regionu střední a východní Evropy je dokonce na místě prvním.

 

LEED Platinum představuje nejvyšší dosažitelnou úroveň certifikace pro budovy, které jsou již v provozu a její získání je mimořádně obtížné. Certifikace LEED klade velký důraz na skutečné úspory nákladů na energie, a proto je nejprve nutné splnit přísné požadavky na energetickou náročnost budovy. V celkovém světovém žebříčku energetické náročnosti se Nile House zařadil mezi ty nejúspornější budovy vůbec, když obdržel 17 z 18 možných bodů. Kromě měřitelných kritérií, jako je energetická úspornost nebo podíl energie z obnovitelných zdrojů, musí budova také výrazně uspět v subjektivním hodnocení spokojenosti nájemců s ohledem na zdravé kancelářské prostředí. Uživatelé dům hodnotí například z pohledu tepelné pohody prostředí ve všech ročních obdobích, světelného a zvukového komfortu, kvality ovzduší, nebo z pohledu kvality úklidu a údržby. Oproti běžným kancelářským budovám musel Nile House prokázat například výrazné snížení spotřeby vody při provozu, navýšit podíl recyklace materiálů, sledovat původ materiálů a zařízení na úklid a provoz, prokázat účinnou regulaci kouření, podporu alternativních způsobů dopravy a splnit mnoho dalších požadavků na dům samotný i jeho bezprostřední okolí.

 

Tím, že tato certifikace v sobě skloubí požadavky na budovu samotnou i na uvážlivý způsob jejího provozování a užívání, klade na její majitele, stejně jako na její nájemce, zcela nové nároky. Na obou stranách je třeba investovat prostředky a energii do řady úsporných a ekologických opatření a trvale udržitelných postupů.  Bez aktivního přispění nájemců budovy, kterými jsou společnosti Deloitte, Ford, Procter&Gamble, Adastra, BAT nebo eBay, by bylo dosažení certifikace této úrovně pro Nile House zcela nereálné.

 

DGNB Gold pro Amazon Court

Nile House navázal získaným LEED Platinum na svého souseda z projektu River City Prague, budovu Amazon Court. Ta se již pyšní nejvyšším možným hodnocením německé certifikace DGNB Gold a v roce 2011 se tak stala první kancelářskou budovou v České republice, která tento „zelený“ certifikát obdržela. V letošním roce by na tyto úspěchy měly navázat i budovy Danube House a Kavčí Hory Office Park, které nyní prochází certifikačním procesem k získání osvědčení LEED. „Jsme velmi hrdí na to, že se našim budovám v certifikacích tak daří a že dokáží obstát v tvrdé evropské i celosvětové konkurenci,“ říká Alois Vyleta, ředitel CA Immo v České republice, a dodává, „tato ocenění jsou pro nás důkazem dobře odvedené práce, při které klademe důraz nejen na šetrnost k životnímu prostředí, ale zaručujeme i nejvyšší komfort pro nájemce z hlediska úspor energií a čistoty vzduchu a prostředí v budově.“

 

Kancelářské pronájmy

Společnosti CA Immo se však daří i na poli kancelářských pronájmů. Neobsazenost River City Prague, skládající se ze tří budov – Amazon Court, Danube House a Nile House - se pohybuje v současnosti okolo 3 %, neobsazenost komplexu Kavčí Hory Office Park je nyní 5 %, přičemž byly prodlouženy nájemní smlouvy na více než polovinu kancelářských ploch v budově. Celkem za loňský rok eviduje CA Immo nové a prodloužené nájemní smlouvy na více než 44 000 m2 kancelářských ploch.