SINCLAIR

Mobilní domy: jsou vhodné i k trvalému bydlení?

V době, kdy se kvůli pořízení nemovitosti musíme na několik desítek let zadlužit, hledá stále více lidí jinou - levnější variantu bydlení. Co myslíte: jsou touto variantou mobilní domy? Přístřešky, které se pohybují v cenové relaci od sta tisíc do jednoho milionu korun a stojí tak prakticky stejně, jako nové auto? Podívali jsme se mobilním domům na zoubek - a zjistili to za vás.

 

Komfort jako v rodinném domku

Hned na úvod je nutné zdůraznit, že jednotlivé mobilní domy se od sebe hodně liší. Pokud si pořídíte již použitý dům za sto tisíc korun, dostanete něco úplně jiného, než v případě koupě nového domu za milion. Při vybírání mobilheimu s vidinou trvalého bydlení se vyhněte těm úplně nejlevnějším a volte spíše zlatou střední cestu. Domy s cenovkou od půl milionu korun výše dnes již poskytují podobný komfort bydlení, jako rodinné domky. V jejich výbavě nechybí moderní kuchyně, krásná koupelna nebo pohodlná ložnice. Každý metr čtvereční je tu zcela beze zbytku využit, takže menšího rozměru celkové užitné plochy si skoro ani nevšimnete.

 

Stěhování? Kdykoliv si zamanete

Jakkoliv je největším tahákem mobilních domů nízká pořizovací cena, určitě nelze opomenout ani jejich mobilitu. Potřebujete se přestěhovat za prací? Chcete si vzít pár týdnů dovolenou a opustit ruch velkoměsta? Žádný problém. Stačí vám jen nákladní auto (u menších domů dokonce i osobní) a můžete jet kamkoliv vaše srdce ráčí. Mobilní domy jsou z tohoto pohledu skvělou variantou zejména pro mladé, kteří rádi cestují anebo právě často mění zaměstnání.

 

Problém se stavebním úřadem

Na druhou stranu existují určitá rizika, která jsou s koupí mobilního domu spojená. Ve smyslu zákona je mobilheim považován za „výrobek plnící účel stavby“ a proto vám před jeho umístěním musí vydat souhlas stavební úřad. A to bývá kámen úrazu - pokud váš mobilní dům nebude zapadat do architektonického stylu okolí, může se stát, že povolení nedostanete. Vyjma toho je mobilní dům náchylnější na živelné katastrofy (zejména povodně) a navíc představuje relativně dostupný terč pro zloděje. Při výběru lokality proto hledejte výše položená místa s nízkou kriminalitou.

 

Závěr: jde to, ale nečekejte zázraky

Pokud se rozhodnete bydlet v mobilním domě, ušetříte velkou kopu peněz, nebudete se muset zadlužit (případně jen minimálně) a můžete se kdykoliv přestěhovat. Na druhou stranu bude nutné se trošku uskromnit a nemít žádné velké plány se založením rodiny. Mobilheimy jsou skvělé pro jednotlivce nebo páry, ale pro rodiny s dětmi už se jeví spíše jako nevyhovující. V těchto případech si mobilní dům samozřejmě klidně pořiďte - ale spíše „pouze“ jako rekreační objekt.