Emporis Skyscraper Award 2013: 9. pozice pro AZ TOWER!

AZ TOWER, se 111 metry nejvyšší budova v Česku a jeden z nejmodernějších multifunkčních objektů v zemi, se dočkal mimořádného ocenění. V konkurenci 300 světových výškových staveb, které soupeřily o prestižní ocenění Emporis Skyscraper Award za rok 2013, obsadil výborné 9. místo! Developerem ojedinělého projektu bylo uskupení firem Properity a PSJ, přičemž akciová společnost PSJ se zhostila i role generálního dodavatele stavby.

Brno a jeho stavba AZ TOWER získalo prestižní ocenění, které v rámci České republiky nemá obdoby. Společnost Emporis z Hamburgu anketu pořádá od roku 2000, přičemž oceňuje estetické i funkční hledisko výškových staveb cenou "Emporis Skyscraper Award". Budovy do soutěže nelze přihlásit, neboť nominaci i vítěze volí porota složená z expertů v oblasti architektury z celého světa. Pro rok 2013 bylo nominováno 300 výškových staveb a brněnský AZ TOWER se umístil na výborném 9. místě! Celkové pořadí letošního ročníku ankety včetně výsledků předchozích let naleznete na webu http://www.emporis.com/awards/2013.

Realizace nejvyšší české budovy AZ TOWER odstartovala v dubnu 2011 a proces kolaudace díla proběhl o dva roky později v dubnu 2013. Celkem bylo při výstavbě použito cca 2.000 tun železa a asi 20.000 m3 betonu. Náklady na výstavbu se vyšplhaly na téměř 800 milionů korun bez DPH.

Bílooranžový elegantní mrakodrap obsahuje dvě podzemní a třicet nadzemních podlaží. Moderní multifunkční objekt nabízí přes 17.000 m2 obchodních, kancelářských a rezidenčních ploch. Ve dvou podzemních patrech zaparkuje 272 aut. V obchodní galerii, která prochází přes první tři podlaží budovy, se nachází atrium s recepcí a prostory pro 14 obchodů. Kancelářské plochy v 5. až 22. podlaží jsou řešeny jako otevřené prostory s možností variabilního řešení vnitřní dispozice. V posledních šesti podlažích výškové budovy vzniklo 17 apartmánů, přičemž ve 28. a 29. podlaží se nachází luxusní mezonet s bazénem. Díky navržené koncepci se všechny apartmány na dlouhou dobu zařadí mezi nejprestižnější a nejvýše umístěné v Česku.