Kobex Kobelko

DEVELOPER IICG: PRODEJNÁM DOPORUČUJEME INOVOVAT VZHLED KAŽDÝCH PĚT LET

Změna velikosti prodejny, nové umístění obchodu v rámci nákupního centra, rebranding mateřské společnosti či přestavba obchodního domu, to jsou nejčastější důvody modernizace prodejen v nákupních centrech. Jen vloni prošlo změnou designu v nákupních centrech Avion v České republice a na Slovensku přibližně 5 % prodejen. „Z našich zkušeností je životnost konceptu přibližně pět let, potom už je vidět na prodejnách opotřebení, jednotka se jednoduše okouká. Zároveň se neustále objevují nové trendy v designu, se kterými je třeba držet krok. Samozřejmě, že záleží také na velikosti, sortimentu a výkonnosti jednotky,“ řekl Ondřej Filip, ředitel Oddělení pronájmu prostorů společnosti Inter IKEA Centre Group ČR/SR.

K nejnovějším trendům v modernizaci prodejen podle něj patří zejména použití přírodních materiálů a moderních technologií. „Ty jsou v západní Evropě již standardem. Co se týče České republiky a Slovenska, používá digitální promo ve svých jednotkách například Desigual. Některé restaurace zase nabízejí například menu na tabletech,“ dodává Ondřej Filip. „Pro prodejny je dále důležité, aby na první pohled působily přístupně. Ideální je přizpůsobit podobu jejich interiérů tak, aby vytvářely co největší prostor pro vstup. Cílem je nejen psychologicky otevřít obchod zákazníkům, ale také jim umožnit co nejširší pohled na konkrétní nabídku. S tím souvisí i velký význam prosklených výloh – ty by měly být vyšší než prodejna: tím se její prostor opticky zvětší,“ řekla Zuzana Mizerová, ředitelka developmentu Inter IKEA Cenre Group pro Českou republiku a Slovensko.

Jako příležitost pro vlastní redesign využily mnohé prodejny rozšíření nákupního centra Avion v Ostravě, které proběhlo vloni za plného provozu. Do modernizace investovala společnost Inter IKEA Center Group 1 miliardu Kč. Vytvořila tak prostor pro 26 nových obchodních jednotek. S pronajímatelnou plochou 108 000 m² se ostravský Avion stal největším nákupním centrem v Moravskoslezském kraji. Svou prodejní plochu v rámci ostravského Avionu rozšířili například Reserved, Pietro Filipi, Humanic nebo RockPoin. Design prodejen změnily či se v rámci centra přemístily například tyto značky: Yves Rocher, Zebra, DM Drogerie nebo Klenoty Aurum. Modernizace se také dočkal Avion v Bratislavě.

 

Nejčastější důvody modernizace prodejen v nákupních centrech jsou:

- změna velikosti (zvětšení nebo zmenšení plochy)

- změna místa prodejen v rámci nákupního centra

- rebranding mateřské společnosti

- nový koncept značky

- přestavba center/clustering