Statech

108 AGENCY: kanceláře si budou letos hledat své nájemce, v průmyslu pokračovat výstavba

V roce 2014 panovala na českém trhu s komerčními nemovitostmi optimistická nálada a spolu s tím i zvýšená aktivita realitních developerů. Kancelářské nemovitosti se vezly na vlně intenzivní výstavby nových administrativních projektů, v průmyslu se jednalo především o investice do nákupu logistických parků. I letos by měl růst tohoto trhu pokračovat, zejména díky stabilitě české ekonomiky.

 

Neobsazenost kanceláří by měla ještě vzrůst, především v Praze

Loňský rok byl pro kancelářské prostory ve znamení nové výstavby, během něhož bylo na trh uvedeno přibližně 150 000 m2 kancelářských ploch, některé z projektů se stále dokončují. Téměř 90 % veškeré nové výstavby tvořila výstavba v Praze, v regionech se stavělo v menší míře.  Díky přílivu nových kanceláří na trh, který navazuje na expanzi prostor z předchozích let, se letos očekává růst převisu nabídky nad poptávkou. Z krátkodobého hlediska tedy nebude důvod k růstu cen nájmů, ty by měly v roce 2015 stagnovat nebo mírně poklesnout. V dlouhodobém horizontu by se měl trh opět navracet do rovnováhy, především kvůli zpomalení přípravy nového kancelářského developmentu a rovněž díky zlepšujícím se ekonomickým podmínkám v zemi.

Z vysoce konkurenčního prostředí na trhu budou moci letos těžit nájemci prostor, kteří si kvůli větší rivalitě mezi developery budou schopni vyjednat stále lepší podmínky nájmu. Pro developery tu pak budou hrát hlavní roli renegociace končících nájemních smluv. Tisíce nových kancelářských prostor zřejmě letos neudělají radost majitelům starších administrativních budov. Ty díky novým moderním  a dostupnějším projektům čekají velké investice do svých prostor, aby tak ve velké konkurenci ustáli.

V současnosti jsou v Praze necelé 3 miliony metrů čtverečních kancelářské plochy, jejíž neobsazenost se letos může dostat až za hladinu 15%. Efektivní nájemné se aktuálně v centru metropole pohybuje na úrovni 16-17,50 Eur/m2, v širším centru města na úrovni 12-13,50 Eur/m2.

 

Průmysloví developeři budou i nadále stavět

Minulý rok ovládly trh průmyslových nemovitostí hlavně investice do jejich nákupu a prodeje, kdy developeři obchodovali se svými portfolii v České republice nejvíce z celého regionu střední Evropy (ČR 690mil. euro, region SE 1 270mil. euro). Letos by měla pokračovat výstavba prostor. Stavět by se mělo stále převážně v Praze a okolí, nicméně do popředí zájmu se dostávají i regiony,  pro své příznivé umístění u německých hranic pak hlavně západ Čech.

Díky kontinuálnímu růstu nabídky průmyslových prostor, který plynule pokrývá silnou poptávku a jenž by měl v letošním roce rovněž pokračovat v tempu cca 2,5%, se neočekává žádný velký výkyv v cenách nájemného. Ceny by měly v roce 2015 zůstat víceméně stabilní, tzn. u prostor třídy A na úrovni 3,60-3,90 Eur/m2, u starších projektů v rozmezí přibližně 2,90-3,30 Eur/m2. Rozdíly v cenách bude možno sledovat také v závislosti na dané lokalitě. Prostory v Praze bývají vzhledem k jejich stále velké nabídce většinou levnější než prostory v jednotlivých regionech, kde je nabídka prostor i poptávka po nich více omezena. V dlouhodobém měřítku by pak s větší stabalizací trhu mělo mít nájemné tendenci opět růst. Byť se vloni u nás někteří developeři pustili do spekulativní výstavby, neočekává se v této oblasti letos žádný velký boom.

Asi nejdiskutovanější téma nadcházejícího roku pro trh komerčních nemovitostí bude prodej portfolia developerské skupiny CTP.