Realitní firmy: Nemožnost výpovědi nájmu by mohla zpomalit trh
Praha 7. dubna (ČTK) - Nemožnost dát nájemníkovi výpověď, pokud kvůli koronavirové krizi neplatí nájem, by mohla zpomalit realitní trh. Navíc chybí metodika, jak určit, jestli se nájemník dostal do problémů právě kvůli koronaviru. Vyplývá to z vyjádření zástupců většiny realitních firem, které dnes ČTK oslovila. Vládní návrh je podle některých na jednu stranu sice obhajitelný, je ovšem nedomyšlený. Vlastníkům a nájemníkům doporučují vzájemnou domluvu.
Minulý týden schválila vláda návrh zákona, podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, pokud není kvůli epidemii koronaviru schopen platit nájemné. Dluh z nájemného bude moci splatit do konce května 2021. Sněmovna by se měla zákonem zabývat ve středu ve zkráceném jednání v rámci vyhlášeného stavu legislativní nouze.
"Současná situace není jednoduchá pro nikoho a predikce budoucího stavu je nejistá. Je skutečně důležité, aby v každém z nás zůstala lidskost, a i z tohoto důvodu vnímáme připravované opatření jako funkční a správné. Na druhou stranu jako každé opatření má i své nevýhody a bude hodně záležet na konkrétním provedení, aby nebylo zneužitelné," uvedl oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality Jan Martina.
Podle jednatelky Fincentrum Reality Andrey Daňhelové je návrh poměrně nedomyšlený a spousta nájemníků ho bude zneužívat. "Rozumím původnímu záměru chránit nájemníky. Stát de facto přenesl na vlastníky nemovitostí, tedy jeho občany, hned několik břemen, které by měl nést a řešit sám. Domnívám se, že by toto opatření mohlo vést k výraznému zpomalení realitního trhu," doplnila Daňhelová. Podle ní na jedné straně zákonodárci představují lákavé úlevy jako zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, aby realitní trh nezastavil, a další den připraví pro vlastníky nemovitosti takovouto facku.
"Nájemník o to bude muset zažádat a bude muset prokázat, že je opatřeními vlády zasažen. Nikde v návrhu zákona jsem neviděl metodiku, dle které by to pronajímatel měl dělat. Očekávám spíše více občanskoprávních sporů. Těžko se prokáže, která ze stran na tom bude hůře," sdělil generální ředitel ERA Reality Jiří Rájek.
Podle finanční ředitelky Re/Max Renáty Fialové je vládní návrh pro nájemníky dobrou zprávou. Je podle ní otázkou, kdo ochrání majitele nemovitostí a zda v některých případech nemohou nájemníci situace zneužívat. "Většina majitelů, kteří pronajímají svůj byt, na něm stále splácí hypotéku, která je placena právě z nájemného. Nyní přijdou o příjem a jedinou jejich možností je žádat banku o odklad splátek," podotkla Fialová.
Ředitel společnosti Bezrealitky Hendrik Meyer uvedl, že princip opatření chápe, nerozumí však extrémní délce ochranné lhůty, která trvá déle než jeden rok. Podle hypotečního specialisty 4fin Davida Krůty jde z pohledu majitelů nemovitostí o zásah do osobního vlastnictví, jelikož pomoc jednomu zasahuje do financí druhého.
"Záměr ochránit nájemníky v době krize je samozřejmě pochopitelný, pro mnohé může být současná situace velmi stresující. Ovšem nesmíme zapomínat, že takové plošné opatření může být pro některé pronajímatele likvidační, zvlášť kdyby výpadek v platbách nájemného trval dlouho," dodal ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák.