Průzkum: Téměř polovina Čechů si myslí, že je inflace nyní vyšší než loni
Praha (ČTK) - Více než polovina Čechů nezná míru inflace a téměř polovina si myslí, že je vyšší než v září loňského roku. Podle zářijových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) inflace zpomaluje osmý měsíc v řadě a její zářijová hodnota 6,9 procenta byla nejnižší od prosince 2021. Kvůli inflaci se 53 procent dotázaných obává poklesu hodnoty nemovitosti. Naopak přehled o aktuálních úrokových sazbách mají Češi realistický a dvě třetiny lidí vnímají nákup nemovitosti jako dlouhodobou investici. Vyplývá to z průzkumu společnosti Broker Consulting od agentury Ipsos mezi 1007 respondenty, který dnes představila na tiskové konferenci.
"Takové mylné vnímání může vést k významně chybným ekonomickým rozhodnutím. Tito lidé můžou být například přehnaně ochotní akceptovat další zvyšování cen obchodníky, protože mají pocit, že je teď jaksi normální ještě rychlejší růst cen než dřív. Jde o ilustraci negativních dopadů vysoké inflace,“ uvedl ekonom České spořitelny Michal Skořepa.
"Pouze deseti procentům Čechů se čistý měsíční příjem oproti roku 2019 zvýšil o 30 a více procent, inflace ve sledovaném období přitom byla přibližně 32 procent. Znamená to, že asi 90 procentům občanů jejich reálné čisté příjmy ve stejném období klesly,“ řekl Jiří Rusnok, současný poradce představenstva Allianz a bývalý premiér a guvernér České národní banky.
Respondenti odhadli u tříleté i pětileté fixace úrokovou sazbu mezi 5,5 až sedmi procenty. Ze statistik Hypomonitoru České bankovní asociace vyplývá, že úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla v září ze srpnových 5,78 procenta na 5,74 procenta, a byla tak nejníže od července 2022. V roce 2013 lidé více uváděli, že výši sazby neznají. U současných sazeb přitom neznal odpověď menší počet respondentů.
Téměř 60 procent lidí má za to, že tržní ceny nemovitostí oproti loňskému roku stouply, a to nejčastěji o tří až pět procentních bodů. Více než tři čtvrtiny lidí si myslí, že současnou cenu nemovitostí ovlivňuje výše úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Tři čtvrtiny lidí pak uvádějí, že ceny ovlivňuje růst energií.
Ve srovnání se začátkem roku 2023 jsou lidé ohledně vývoje cen optimističtější, a to především u nájmů. Padesát čtyři procent ale uvádí, že jsou stále velmi vysoké. Nejvíce si to myslí u cen nových bytů i domů. Podle dat Rent Indexu společnosti Deloitte průměrné nájemné v Česku ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostlo o 4,6 procenta na 293 korun za metr čtvereční.