Průmyslu a stavbám se nedaří, EK zhoršila odhad propadu ekonomiky
Praha 7. července (ČTK) - Průmyslové ani stavební výrobě v ČR se v květnu nedařilo. Průmysl podle Českého statického úřadu (ČSÚ) sice zpomalil meziroční pokles na 25,7 procenta z dubnové rekordní úrovně 33,7 procenta, nicméně podle analytiků se z pandemie koronaviru vzpamatovává pomaleji, než se čekalo. Stavebnictví podle nich na své dno teprve čeká. Meziroční propad stavební produkce v květnu zrychlil na 7,6 procenta z dubnových 4,6 procenta, vyplynulo z dnes zveřejněných údajů ČSÚ.
Optimističtěji analytici hodnotí květnový zahraniční obchod. Podle nich se částečně zotavil z krize, i když proti loňsku zůstává utlumený. Obchod Česka s cizinou skončil v květnu v přebytku 1,3 miliardy korun, meziročně byl o 22 miliard Kč nižší. Podle statistiků se na tom negativně podepsala zejména opatření proti šíření koronaviru.
Evropská komise odhaduje, že české hospodářství se letos kvůli těmto omezením propadne o 7,8 procenta. Předchozí květnová prognóza vyznívala pro Česko o 1,6 procentního bodu příznivěji. Příští rok by hrubý domácí produkt Česka sice měl vzrůst o 4,5 procenta, je to však o půl bodu méně než při jarním odhadu, uvedla dnes komise.
V průmyslu začala výroba ve většině podniků podle ČSÚ zvolna nabíhat, zhruba z poloviny se obnovila i výroba motorových vozidel. V době vrcholící koronavirové krize zastavily provoz všechny tři velké automobilky v ČR. Podle ČSÚ byla výroba automobilového průmyslu v květnu meziročně nižší o víc než 45 procent, spolu s tím pokračoval pokles výroby v odvětvích navázaných na automobilový průmysl.
Analytici se shodli, že výsledky z průmyslu jsou horší, než se na začátku krize čekalo. Důvodem jsou i statistiky nových zakázek, které jsou meziročně o více než třetinu slabší. "V automobilovém průmyslu, který je nejvýznamnějším místním oborem, jsou zakázky poloviční a ani u dalších silných průmyslových oborů nevypadá situace zatím nijak optimisticky," uvedl mimo jiné analytik ČSOB Petr Dufek.
Partner PwC a expert na poradenství firem v krizi Petr Smutný současně připomněl, že se navíc ukazuje, jak je český průmysl závislý na výrobě automobilů.
Stavebnictví, které v květnu zaznamenalo nejhorší výsledek od začátku loňského roku, stáhlo do poklesu pozemní stavitelství. Produkce v oblasti, kde investuje hlavně soukromý sektor, klesla o 11 procent, což bylo nejvíce za poslední čtyři roky. Analytici uvedli, že stavebnictví reaguje se zpožděním na vývoj ekonomiky a oživení ho teprve čeká. Vzhůru ho mohou podle nich táhnout veřejné investice.
"Nadále se ale bude spíše dařit inženýrským stavbám, čemuž napomáhá i rekordní objem státních veřejných investic plánovaných pro tento rok, zatímco bytová výstavba bude zaostávat," uvedl analytik Komerční banky František Táborský. Analytik BH Securities Štěpán Křeček doplnil, že stát by měl nyní využít situaci, že se uvolňují stavební kapacity, protože klesla poptávka po stavebních pracích ze strany soukromého sektoru, a ve zvýšené míře budovat dopravní infrastrukturu.
Situaci v zahraničním obchodě Česka podle analytiků mírně zlepšuje nižší deficit obchodu s ropou a zemním plynem, hlavně díky nižším cenám ropy na světových trzích. I přes oživení výroby je ale stále nejvíce zasažený obchod s motorovými vozidly. Nedařilo se ale ani obchodu s elektrickými přístroji a strojním zařízením.
Přestože odhady výsledků za celý letošní rok jsou nejisté, analytici předpokládají pokles vývozu okolo 20 procent, podobně by na tom mohl být dovoz. Bilance podle nich ale zůstane kladná.
"Bilanci udrží v kladných hodnotách současné výrazné snížení importů," řekl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Vzhledem k poslednímu vývoji podle něj ale bude třeba původní odhad, který počítal s přebytkem na úrovni 95 miliard korun, přehodnotit směrem dolů.