Cime 3 kvartal 2024

Proti stavbě multifunkční haly na pardubickém závodišti vznikla petice

Pardubice 18. května (ČTK) - Proti multifunkční hale na pardubickém závodišti vznikla petice. Inciovala ji starostka Kladrub nad Labem a bývalá ředitelka starokladrubského hřebčína Lenka Gotthardová. Své výhrady napsala i pardubickým zastupitelům, dopis poskytla také médiím. Podle ní se hala pro hokej i další sportovní a kulturní akce na dostihové závodiště nehodí. Halu chce stavět podnikatel Petr Dědek, je většinovým vlastníkem akcií pardubického hokejového klubu.

"Psala jsem ho (dopis) nejen za sebe, ale třeba i za některé obyvatele naší obce Kolesa, která patří pod Kladruby nad Labem, kteří své koně trénují hlavně pro pardubickou dostihovou dráhu. Ochrana dostihového areálu je velmi důležitá pro budoucnost překážkových dostihů a řady jezdeckých disciplín v Pardubicích," řekla ČTK Gotthardová.

Podnikatel Petr Dědek, který je majoritním vlastníkem HC Dynamo Pardubice, představil projekt minulý týden přímo na místě, kde chce stavět. Tedy kousek od brány závodiště na současném parkovišti. Představení projektu se vysílalo on-line na youtube, do party stanu byli pozvaní novináři, zástupci města, Dostihového spolku a další hosté. Na velké obrazovce pak účastníci viděli vizualizace nové haly, diskutovali s podnikatelovým týmem. Hosté se na místě dozvěděli, že aréna může hostit hokejové, tenisové, boxerské zápasy, motokros, koncerty nebo veletrhy. Na hokej pojme až 13.500 lidí. K tomu má náležet tréninková ledová plocha, hotel se 400 lůžky, kongresové sály, víceúčelová tělocvična. Místo dvou tribun, které jsou u vchodu závodiště, Dědek navrhl postavit novou tribunu a také parkovací dům.

Proti návrhu se na místě ohradil ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller. Naopak primátor Martin Charvát (ANO) byl nadšený. "Mně se strašně líbí. Základní podmínka byla, že vlastní dráhy a závodiště se to nesmí dotknout, což je na vizuálu patrné. Tato další vize posune hokej dál," řekl primátor. Gotthardová soudí, že projekt byl veřejně představen bez postupné korektní debaty s odbornou veřejností a také s obyvateli a zastupiteli Pardubic. V dopise napsala, že "developeři rádi stavějí vedle malých domků obrovské stavby a z těch původních domečků tak dělají malé blbečky". Obává se, že tak dopadnou tribuny závodiště v porovnání s parkovacím domem a halou pro tisíce lidí.

"Nechť se tedy k danému tématu diskutuje, odborně argumentuje, a třeba se vymyslí, že hala může stát úplně někde jinde," uvedla Gotthardová.