Komatsu potřebu bagr

Projekt na obnovu náměstí Míru ve Zlíně byl měl být hotový v roce 2025

Zlín (ČTK) - Projekt na obnovu náměstí Míru ve Zlíně by měl být hotový v roce 2025. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl primátor Jiří Korec (ANO). Zastupitelé města se dnes zabývali také peticí za úpravu projektu rekonstrukce, která požaduje také zachování čtyř lip ve středu náměstí. Petici podepsalo asi 800 lidí, uvedla členka petičního výboru Světlana Holešovská. V krajském městě žije přes 70.000 lidí. Projekt počítá s pokácením lip, kvůli stavbě podzemního parkoviště i koncepci nového náměstí.

Holešovská dnes zastupitelům řekla, že lípy, byť jiné stromy, jsou na náměstí 100 let. Přestože město plánuje výsadbu jiných stromů na náměstí, podle Holešovské nebudou jako lípy a potrvá, než vyrostou. "Žádáme, abyste to zvážili. Nelíbí se to občanům ani ekologům, s rekonstrukcí nesouhlasíme," uvedla Holešovská. Odpůrci kácení lip dříve argumentovali tím, že je zbytečné kácet vzrostlé stromy, obávali se i zvýšení teploty na náměstí či velké dlážděné plochy.

Vedoucí odboru městské zeleně Ivo Divoký uvedl, že dvě lípy byly vysazeny na konci 90. let, jsou přes 20 let staré. Podle něj není vyloučené, že by se stromy mohly přesadit na jiné místo. U dalších dvou stromů to však možné není, jejich stáří se odhaduje na 50 až 70 let.

Podle primátora Jiřího Korce (ANO) odbor městské zeleně zjistí stav stromů a možné varianty. "Nechceme demonstrativně něco kácet, nebráníme se tomu, abychom zjistili, v jakém stavu stromy jsou a zda jsou přesaditelné," uvedl primátor.

S kácením lip projekt počítá kvůli podzemnímu parkovišti s více než 250 místy, koncepce se stromy ve středu nového náměstí nepočítá, ani kdyby se parkoviště nestavělo. Podle návrhů budou vysazeny stromy podél náměstí. "Zeleně bude dvojnásobek proti současnému stavu," uvedl Korec. Podle Divokého budou některé nové stromy větší a měly by dorůstat asi 15 až 20 metrů. Podle primátora se také projekt upravoval v plánované linii stromů souvislé s ulicemi Rašínova a Bartošova. "Bude tam stromořadí ve dvou řadách, posune se směrem do náměstí," uvedl Korec.

Podle primátora bude obnova náměstí finančně velmi náročná, půjde o stovky milionů korun. Po dokončení projektu se město rozhodne, zda upraví povrch náměstí a okolí, nebo vybuduje i podzemní parkoviště, které by mělo nahradit parkování pod nedalekým kostelem a v Bartošově ulici.

V soutěži o návrh na obnovu náměstí zvítězil před několika lety brněnský ateliér P.P. Architects. Počítá s obnovou dláždění náměstí i nedaleké plochy před kostelem a navazujících ulic Bartošova a Rašínova. Na straně náměstí u třídy T. Bati by měl vzniknout průchozí pavilon se zelenou střechou, kde bude pódium pro kulturní akce, které může sloužit také jako zahrádka bistra. V pavilonu by bylo také informační centrum, které nyní sídlí na radnici. Novým dominantním prvkem náměstí by měla být kašna, kterou architekti nazvali vodním divadlem. Náměstí by podle architektů mělo sloužit ke společenským aktivitám a kultivací prostoru by se mělo oživit náměstí i okolní ulice.